article background

Dlaczego warto zatrudnić Software House?

17/11/2023

Outsourcing jest niezwykle popularny w branży IT. Wynajęcie software house'u może być idealnym rozwiązaniem nie tylko dla dużych firm technologicznych, ale także dla startupów. Wszystko zależy od projektu i sytuacji. W tym artykule zagłębimy się w kwestię tego, kiedy warto zatrudnić software house i dlaczego jest to dobra decyzja.

Czym jest software house?

Software house (zwany również firmą programistyczną) to firma specjalizująca się w tworzeniu, rozwijaniu i utrzymywaniu aplikacji i rozwiązań programistycznych. Firmy te zazwyczaj składają się z zespołów programistów, projektantów, testerów i innych specjalistów. Więcej informacji na temat software house'ów można znaleźć w naszym poprzednim artykule.

Czym zajmuje się software house?

Podstawową funkcją software house'u jest tworzenie oprogramowania i aplikacji. Obejmuje to projektowanie, kodowanie i testowanie aplikacji lub systemów oprogramowania w celu spełnienia określonych wymagań klienta. Po wdrożeniu oprogramowania, software house'y oferują usługi bieżącej konserwacji i wsparcia. Obejmuje to poprawki błędów, aktualizacje, łatki bezpieczeństwa i zapewnianie pomocy technicznej użytkownikom końcowym.

Jak działa software house?

Software house'y mogą działać na różne sposoby i podążać różnymi ścieżkami w celu dostarczenia produktu, w zależności od potrzeb klienta. Ogólnie rzecz biorąc, firmy programistyczne w swojej pracy przechodzą przez takie fazy, jak:

Rozpoznanie potrzeb klienta i poznanie oczekiwań

Pierwsze spotkania pozwalają obu stronom lepiej się poznać. Software house pyta klienta o cele biznesowe, potrzeby, branżę i pomysł na produkt z jego konkretnymi funkcjami. Klient może zadać dodatkowe pytania i sprawdzić, czy istnieje chemia między wykonawcą technologii a nim.

Planowanie projektu

Gdy obie strony rozumieją się nawzajem i są gotowe do współpracy, rozpoczyna się planowanie projektu. Zazwyczaj obejmuje ono Project Managera, który jest ekspertem w definiowaniu zakresu, harmonogramu i budżetu. Software house wraca do klienta z planem do zaakceptowania.

Design i architektura

Mając opracowany szczegółowy plan, projekt może wejść w kolejny etap. W pierwszej kolejności należy zdefiniować architekturę. Służy ona jako mapa operacyjna, która wyjaśnia, w jaki sposób produkt powinien działać i funkcjonować. Następnie UI Designer zajmuje się tworzeniem interfejsów użytkownika i wizualną stroną aplikacji. Jeśli interesuje Cię ten etap projektu i jego wpływ na produkt końcowy, zerknij na artykuł o znaczeniu UX i UI, aby dowiedzieć się więcej.

Development

Teraz programiści rozpoczynają kodowanie w oparciu o specyfikacje, pracując z nowoczesnymi metodykami oprogramowania, aby przynieść najlepsze rezultaty. W tej fazie tworzone jest rzeczywiste oprogramowanie, ale po zakończeniu kodu pozostaje jeszcze kilka kroków do wykonania.

Testowanie

Nie da się zbudować idealnego oprogramowania bez testowania! Ten etap nigdy nie powinien być pomijany, ponieważ pełni on niezwykle ważną funkcję. To odpowiedni moment, aby zidentyfikować i naprawić błędy, zapewnić funkcjonalność i zweryfikować, czy spełnia określone wymagania.

Wdrożenie

Wdrożenie (deployment) obejmuje konfigurację serwerów, baz danych i dokładne sprawdzenie, czy oprogramowanie jest kompatybilne z infrastrukturą klienta. Software house upewnia się, że aplikacja działa poprawnie w środowisku klienta lub że jest dostępna dla użytkowników końcowych.

Utrzymanie i wsparcie

Software house'y zazwyczaj oferują usługi utrzymania i wsparcia. Jest to rozwiązanie wygodne dla klientów, a także dla programistów. Developerzy są już zaznajomieni z projektem, co ułatwia naprawienie wszelkich problemów po wdrożeniu lub wprowadzanie ulepszeń, jeśli są potrzebne.

W Primotly ulepszyliśmy ten proces, aby lepiej odpowiadał potrzebom naszych klientów. Współpraca z nami jest łatwa, przejrzysta i bardzo elastyczna. Tutaj przeczytasz więcej o naszym autorskim procesie.

Kiedy zatrudnić software house?

Zatrudnienie software house'u może być strategicznym posunięciem w różnych scenariuszach, pomagając firmom sprostać konkretnym wyzwaniom i osiągnąć ich cele. Przeanalizujmy różne przypadki, w których decyzja ta może okazać się wyjątkowo korzystna.

1. Startupy z ograniczonymi wewnętrznymi zasobami

Startupy często działają w ramach napiętych budżetów i mają ograniczone wewnętrzne zasoby programistyczne. W takich przypadkach zatrudnienie software house'u ma strategiczny sens. Dlaczego?

Startupy mogą zminimalizować swoje początkowe koszty poprzez outsourcing np. konkretnych zadań, zamiast zatrudniania pełnego zespołu wewnętrznego, który zwiększa koszty ogólne prowadzania biznesu.

Firmy programistyczne oferują dostęp do szerokiego grona wykwalifikowanych specjalistów. Wiedza ta może być kluczowa dla startupów, które chcą szybko zbudować solidny produkt. Software house może przyspieszyć rozwój, pomagając startupom szybciej wprowadzać na rynek swoje produkty lub usługi i uzyskać przewagę konkurencyjną.

2. Projekty z napiętymi terminami

Czasami projekty mają napięte terminy, których wewnętrzne zespoły mogą nie być w stanie dotrzymać. W takich sytuacjach współpraca z software housem może być doskonałym rozwiązaniem.

Software house'y mogą szybko dostarczyć dodatkowych programistów, którzy pomogą zmieścić się w zdefiniowanych deadline'ach. Doświadczenie w efektywnym zarządzaniu projektami pomoże zapewnić, że produkt zostanie dostarczony na czas. Zlecając projekt zewnętrznym ekspertom, firmy mogą odciążyć swoje wewnętrzne zespoły. Przekłada się to na mniej stresu i lepsze samopoczucie pracowników. Software house'y mają wypracowane procesy zapewniania jakości, które gwarantują, że projekt zostanie ukończony szybko i bez uszczerbku dla jakości.

3. Złożone projekty wymagające zróżnicowanych umiejętności

Złożone projekty często są bardzo wymagające pod względem używanych technologii, jak również specjalistycznej wiedzy, koniecznej do ich zrealizowania. Software house'y zatrudniają profesjonalistów o szerokim zakresie umiejętności, co pozwala im realizować nawet złożone projekty wymagające różnych kompetencji technicznych. Ta wszechstronność jest bezcenna.

Software house może zadbać nie tylko o najwyższej jakości kod, ale także design i testowanie, a także inne istotne aspekty procesu produkcji oprogramowania. Warto pamiętać, że złożone projekty wiążą się z nieodłącznym ryzykiem. Software house'y mają doświadczenie w radzeniu sobie ze wszystkim, co wiąże się z produkcją oprogramowania, co pomaga w ograniczaniu ryzyka i rozwiązywaniu problemów.

4. Potrzeba specjalistycznej wiedzy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre projekty wymagają specjalistycznej wiedzy z wąskiej dziedziny. Software house'y często posiadają ekspertów w niszowych obszarach, takich jak AI, blockchain czy cyberbezpieczeństwo, co może mieć kluczowe znaczenie dla specjalistycznych projektów.

Pomoc eksperta w specjalistycznej dziedzinie może zaowocować innowacyjnymi rozwiązaniami, zapewniając projektowi przewagę konkurencyjną na rynku. Wybór software house'u, który może dostarczyć pracowników z wyspecjalizowanymi umiejętnościami może często okazać się bardziej opłacalnym wyborem, niż próba zatrudnienia i przeszkolenia własnego personelu w tym samym celu.

Decyzja o zatrudnieniu software house'u może przynieść znaczne korzyści startupom i organizacjom borykającym się z ograniczonymi zasobami, napiętymi terminami, złożonymi projektami lub potrzebą specjalistycznej wiedzy. Pozwala im to na korzystanie z talentów, doświadczenia i dodatkowej pomocy przy jednoczesnym skupieniu się na swoich głównych celach i osiąganiu lepszych wyników w zakresie rozwoju oprogramowania.

Korzyści ze współpracy z software housem

Współpraca z software housem może przynieść korzyści firmom i organizacjom, które chcą tworzyć, wspierać lub aktualizować swoje oprogramowanie, a z różnych powodów nie chcą bądź nie mogą zrobić tego in-house. Korzyści te to coś więcej, niż wygoda i zwiększenie liczebności zespołu w kluczowych momentach. Zerknijmy na listę zalet płynących z takiej współpracy.

Infographic showing the benefits of hiring a software house: quality assurance, expertise and specialization, cost saving, and faster development

Doświadczenie i wiedza ekspercka

Software house'y zazwyczaj składają się z zespołu wysoko wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem w różnych technologiach i dziedzinach. Współpracując z nimi, zyskujesz dostęp do ekspertów, którzy mogą wspomóc Cię swoją wiedzą i doświadczeniem w realizacji Twoich potrzeb.

Skalowalność

W miarę rozwoju lub ewolucji projektu, firmy programistyczne mogą szybko skalować swoje zasoby w górę lub w dół, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb. Ta elastyczność jest szczególnie korzystna dla startupów i firm o zmiennym obciążeniu pracą.

Oszczędność kosztów

Outsourcing rozwoju oprogramowania do software house'u może być opłacalny. Eliminuje konieczność zatrudniania i szkolenia wewnętrznego zespołu programistów, zakupu drogiego sprzętu i licencji na oprogramowanie oraz ponoszenia kosztów ogólnych związanych z utrzymaniem własnego zespołu.

Szybszy rozwój

Firmy programistyczne mają doświadczenie w efektywnym zarządzaniu projektami i procesami rozwoju. Mogą przyspieszyć harmonogram, pomagając w szybszym wprowadzeniu produktu lub projektu na rynek, co czasem ma kluczowe znaczenie dla sukcesu finansowego firmy.

Zapewnienie jakości

Firmy programistyczne często posiadają dedykowanych specjalistów, a nawet zespoły ds. zapewniania jakości. Oznacza to, że projekt przechodzi dokładne testy i kontrole jakości, co skutkuje solidniejszym i niezawodnym oprogramowaniem.

Chcesz zatrudnić programistę? Przedstawiamy Extended Team

Czasami nie musisz współpracować z software housem, ale Twój wewnętrzny zespół nie jest w stanie poradzić sobie ze złożonością lub skalą danego projektu. Idealnym rozwiązaniem może być zatrudnienie inżyniera oprogramowania (dla kilku osób). W Primotly oferujemy najlepszych programistów do wynajęcia w naszym modelu Extended Team.

Jak działa model Extended Team?

Najpierw chcemy porozmawiać o twoich potrzebach i oczekiwaniach. Gwarantuje to, że połączymy Cię z odpowiednimi osobami do Twojego projektu. Następnie przedstawiamy najlepszych kandydatów, którzy najlepiej odpowiadają Twoim wymaganiom. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie całego procesu. Wszystko po to, aby płynnie rozszerzyć Twój wewnętrzny zespół i pomóc Ci tworzyć świetne produkty.

Szukasz pomocy eksperta w branży IT? Wynajmij CTO na godziny

Harmonijny rozwój i wprowadzanie innowacji wymaga dobrego planu i przygotowania. Przy opracowywaniu strategii i efektywnym zarządzaniu zespołem nieoceniona jest pomoc kogoś, kto ma w tym wieloletnie doświadczenie. Zatrudnienie CTO może być sporym obciążeniem dla małej firmy, która może nie mieć na to odpowiedniego budżetu i nie potrzebować pomocy w pełnym wymiarze godzin. W Primotly dobrze rozumiemy, że każde przedsiębiorstwo ma unikalne potrzeby, dlatego oferujemy wsparcie CTO w elastycznym zakresie.

Nasz Dyrektor Techniczny przeprowadzi Cię przez proces:

  • Wdrażania i opracowywania strategii technologicznej,
  • Planowania budżetu i zasobów,
  • Wyboru odpowiednich technologii,
  • Zarządzania i coachingu zespołu deweloperskiego,

Skontaktuj się z nami, aby omówić konkretne potrzeby Twojej firmy, a wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

Współpraca z Software Housem: jak się do tego zabrać?

Współpraca z firmą programistyczną może być strategicznym posunięciem dla firm i organizacji, które chcą usprawnić swoje wysiłki w zakresie tworzenia oprogramowania, obniżyć koszty i wykorzystać wiedzę wykwalifikowanych specjalistów. Aby zmaksymalizować te korzyści, należy jednak starannie wybrać renomowaną i doświadczoną firmę programistyczną, która spełnia określone wymagania i cele projektu.

Wiedza i zasoby oferowane przez software house mogą być ogromną pomocą i pomóc Ci osiągać cele szybciej, lepiej i efektywniej. W Primotly nie boimy się wyznań i zawsze jesteśmy gotowi porozmawiać o Twoich potrzebach. Skontaktuj się z nami, aby poznać nas lepiej i omówić szczegóły współpracy.

Ag

symfony developer

Agata Pater

Content Writer

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2024