article background

Czym jest Mobile First Design? Zalety, wady i przydatne wskazówki

27/10/2023

Według statystyk, ponad 56% ruchu w sieci pochodzi z urządzeń mobilnych. Nawet jeśli tendencja ta z roku na rok wyhamowuje, to ponad połowa potencjalnych klientów pochodzi z segmentu mobile. Liderzy rynku zauważyli, że ich klienci chcą korzystać ze swoich ulubionych aplikacji i oraz wygodnie przeglądać strony internetowe na smartfonach i tabletach. Tak narodził się Mobile First Design. Jak priorytetyzacja urządzeń mobilnych może pomóc Twojej firmie? Jakie dobre praktyki warto wdrożyć w swoim projekcie?

Co to jest Mobile First Design?

Zanim zagłębimy się w strategię projektowania Mobile First, przyjrzyjmy się definicji. Mobile First Design to podejście do projektowania stron internetowych lub aplikacji, w którym priorytetem jest projektowanie dla urządzeń mobilnych. Projektanci zaczynają od tworzenia produktu z myślą o smartfonach i tabletach, które są bardziej wymagające, niż np. ekrany laptopów. Wiedząc, że wiele osób dostęp do treści cyfrowych uzyskuje właśnie za pomocą urządzeń mobilnych, produkt powstaje od początku z myślą o ogromnej grupie odbiorców.

W dużym skrócie, głównym założeniem Mobile First Design jest w pierwszej kolejności zaprojektowanie doświadczenia użytkownika na mniejsze ekrany, a dopiero w kolejnych etapach stworzenie responsywnej strony internetowej czy aplikacji desktopowej.

Mobile First vs Responsive Web Design

W świecie projektowania produktów cyfrowych wyróżniają się dwa kluczowe podejścia: Mobile First i Responsive Web Design. Chociaż oba mają na celu stworzenie przyjaznych dla użytkownika doświadczeń na różnych urządzeniach, wykorzystują w tym celu różne strategie, z których każda ma swoje zalety i wady.

Mobile na pierwszym planie

Jakie korzyści zapewnia podejście Mobile First Design? Jedną z zalet, które łatwo już na pierwszy rzut oka zauważyć, jest to, że prowadzi to do szybszego ładowania, ponieważ projektanci nadają priorytet niezbędnej treści i minimalizują niepotrzebne elementy. Wymaga również dobrego przemyślenia hierarchii treści, aby użytkownicy szybko mogli zrealizować swój cel np. zakup danego towaru czy zarezerwowanie usługi. Jednak potencjalną wadą jest to, że przejście na większe ekrany może wymagać dodatkowego wysiłku, kosztów i istnieje ryzyko potraktowania user experience na desktopy z dużo mniejszą starannością. Zobacz, jak wdrożyliśmy Mobile First Design w projektach dla naszych klientów. Wiemy, że w dzisiejszym świecie projektowanie w duchu Mobile First pozwala uzyskać najlepsze doświadczenia użytkownika na różnych urządzeniach.

Co z Responsive Design?

Z drugiej strony, Responsive Web Design (RWD) wychodzi od bardziej kompleksowego layoutu, początkowo ukierunkowanego na ekrany komputerów stacjonarnych. Projekt dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranu, dzięki czemu może być wyświetlany na różnych urządzeniach. Siła Responsive Design leży w jego elastyczności i spójności na różnych ekranach, ponieważ zawartość i funkcje zostały zaprojektowane w jeden określony sposób, natomiast dostosowują się dynamicznie do rozmiaru ekranu. Może to jednak wiązać się z dłuższym czasem ładowania ze względu na włączenie zasobów dla większych ekranów. Ponadto projektanci mogą napotkać wyzwania związane z optymalizacją doświadczeń mobilnych, potencjalnie prowadząc do gorszej wydajności na mniejszych urządzeniach.

Co wybrać?

Wybór między Mobile-First a RWD zależy od konkretnych wymagań i celów projektu. Mobile First Design wyróżnia się wydajnością i dobrą hierarchizacją treści, dzięki czemu idealnie nadaje się do projektów skierowanych głównie do użytkowników mobilnych. Responsive Web Design, choć wymaga więcej zasobów, oferuje spójne doświadczenia na szerokiej gamie urządzeń, dzięki czemu nadaje się do projektów z różnorodną bazą użytkowników. Kluczem jest wybór podejścia, które najlepiej odpowiada celom projektu.

Mobile First Design: Zalety

 • Zaczyna się od małego layoutu zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych i stopniowo ulepsza go pod kątem większych ekranów.
 • Kładzie nacisk na hierarchizację treści, zapewniając łatwy dostęp do najważniejszych informacji na ekranach telefonów komórkowych.
 • Koncentruje się na optymalizacji wydajności w celu skrócenia czasu ładowania, biorąc pod uwagę ograniczenia mobilne.
 • Mobile First to podejście przyszłościowe, biorąc pod uwagę rosnące wykorzystanie urządzeń mobilnych.

Responsive Web Design (RWD): Cechy

 • Dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów, zapewniając spójny wygląd oraz user experience na wszystkich urządzeniach.
 • Może wiązać się z dłuższym czasem ładowania ze względu na włączenie zasobów dla większych ekranów.
 • Wymaga dokładnego podejścia do optymalizacji wrażeń mobilnych na mniejszych ekranach.
 • Zapewnia ujednolicony projekt, który utrzymuje spójność marki na wszystkich ekranach.
Illustration for the article about Mobile-first design Strategies and Best Practices showing visual differences between the two approaches Mobile First Design and Responsive Web Design

Dlaczego warto wdrożyć Mobile First Design? 6 korzyści

1. Poprawa User Experience

Mobile First stawia na komfort używania produktu cyfrowego na małym ekranie. Prowadzi to do powstania bardziej przyjaznych dla użytkownika, intuicyjnych i wydajnych interfejsów, ponieważ projektanci skupiają się na istotnych treściach i interakcjach.

2. Szybsze ładowanie

Projektowanie zorientowane na urządzenia mobilne często skutkuje krótszym czasem ładowania. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania zaangażowania użytkowników i pozytywnego wpływu na rankingi SEO.

3. Zwiększona dostępność

Wraz z rosnącym wykorzystaniem urządzeń mobilnych strategia projektowania skupiająca się przede wszystkim na smartfonach i tabletach gwarantuje, że Twoje treści i usługi będą dostępne dla większości odbiorców, niezależnie od wybranego przez nich urządzenia.

4. Optymalizacja pod dotyk

Ponieważ urządzenia mobilne opierają się głównie na nawigacji dotykowej, konstrukcja dostosowana do urządzeń mobilnych gwarantuje, że interfejsy są touch friendly, a przyciski i linki dopasowane pod tapnięcia palcami.

5. Projektowanie z myślą o przyszłości

Wykorzystanie urządzeń mobilnych utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie, projektowanie z myślą o nich zapewnia bezpieczeństwo Twoich projektów na przyszłość. To inwestycja, która ma bardzo duży potencjał.

6. Przewaga nad konkurencją

Firmy, dla których priorytetem jest projektowanie dla segmentu mobilnego, zyskują przewagę konkurencyjną, oferując użytkownikom doskonałe doświadczenia. Może to prowadzić do zwiększenia zaangażowania, zadowolenia klientów i konwersji.

Illustration for Mobile First Design Strategies and Best Practices consisting of a man and a woman who are working together to design an mobile app

Strategia Mobile First: Przydatne wskazówki

Strategię Mobile-First Design spopularyzował Luke Wroblewski w swojej książce „Mobile First” opublikowanej w 2011 roku. Rzućmy okiem na kilka wskazówek, które pomogą Ci wdrożyć to podejście!

Poznaj swoich odbiorców

Zacznij od dogłębnego zrozumienia zachowań i preferencji docelowych odbiorców na urządzeniach mobilnych. Ta wiedza pomoże Ci dostosować projekt tak, aby skutecznie spełniał ich potrzeby. Jak się do tego zabrać? Więcej o przydatnych narzędziach do badań użytkowników przeczytasz w tym artykule.

Hierarchia zawartości

Nadaj priorytet treściom na podstawie ich ważności. Pamiętaj, że na ekranie telefonu dysponujesz ograniczoną przestrzenią. Jakie informacje są kluczowe, aby użytkownicy mogli szybko uzyskać do nich dostęp na urządzeniach mobilnych? Upewnij się, że te treści zajmują centralne miejsce w Twoim projekcie.

Optymalizacja wydajności

Skoncentruj się na wydajności, optymalizując obrazy, stosując wydajne praktyki kodowania i minimalizując żądania HTTP. Szybko ładujące się strony to must-have – znudzony czekaniem użytkownik wybierze konkurencyjne rozwiązanie.

Touch-friendly

Projektuj z myślą o dotyku. Upewnij się, że przyciski, łącza i elementy interaktywne są wystarczająco duże, aby można je było łatwo “tapnąć”. W stosownych przypadkach rozważ użycie gestów przesuwania i interakcje polegające na przybliżaniu.

User Testing

Regularnie przeprowadzaj testy na różnych urządzeniach mobilnych, aby zebrać opinie i wprowadzić ulepszenia. Feedback od realnych użytkowników są nieocenione przy udoskonalaniu produktu.

SEO a mobile

Zwróć uwagę na najlepsze praktyki SEO na urządzeniach mobilnych, takie jak dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych, używanie obrazów zoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych i wdrażanie odpowiednio uporządkowanych danych.

Testuj na różnych urządzeniach i przeglądarkach

Upewnij się, że Twój projekt działa bezproblemowo w różnych przeglądarkach mobilnych i na różnych urządzeniach. Testuj na ekranach o różnych rozmiarach i rozdzielczościach, aby zidentyfikować i rozwiązać problemy na wczesnym etapie powstawania produktu.

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z trendami, wytycznymi i najlepszymi praktykami w projektowaniu urządzeń mobilnych. W świecie IT wszystko ciągle ewoluuje, dlatego świadomość i wdrażanie zmian jest kluczowa.

Pamiętaj o użytkownikach

Zawsze stawiaj potrzeby i preferencje użytkownika na pierwszym miejscu przy podejmowaniu decyzji projektowych, dostosowując je do oczekiwań biznesowych. Weź pod uwagę opinie użytkowników – w końcu to oni korzystają z Twojego produktu najwięcej.

Co przyniesie przyszłość?

Wdrożenie podejścia Mobile First jest gwarancją tego, że pomimo upływu czasu produkt będzie odpowiadał oczekiwaniom użytkowników, uwzględniając innowacyjne technologie i zasady projektowania. Projektanci, którzy są na bieżąco z tymi trendami, będą lepiej przygotowani do tworzenia dobrych doświadczeń mobilnych. Choć nikt nie może przewidzieć przyszłości, przyjrzymy się najbardziej obiecującym trendom.

 • Głosowe Interfejsy Użytkownika (VUIs) – Wraz ze wzrostem liczby urządzeń aktywowanych głosem, takich jak inteligentne głośniki i asystenci głosowi, projektanci będą musieli stworzyć mobilne interfejsy zoptymalizowane pod kątem interakcji głosowych.
 • Nawigacja oparta na gestach – W miarę jak urządzenia z nawigacją opartą na gestach stają się coraz popularniejsze, projekty urządzeń mobilnych będą musiały uwzględniać te nowe metody interakcji.
 • Smartfony składane i z podwójnymi ekranami – Wyzwanie projektowe polega na stworzeniu odpowiedniego user experience, który dopasuje się do różnych konfiguracji ekranów nowych typów urządzeń.
 • Wygoda użycia jedną ręką – W miarę zwiększania się rozmiarów smartfonów projektanci powinni rozważyć, w jaki sposób zapewnić wygodę obsługi jedną ręką, umieszczając najważniejsze elementy “pod kciukiem”.

Mobile-First Design: Dobry wybór dla Twojego projektu

Ze względu na rosnącą liczbę użytkowników mobilnych projektowanie ze specjalnym uwzględnieniem ich potrzeb jest już nie tyle dobrą praktyką, co koniecznością. Wybierając Mobile First Design, zapewniasz, że Twoje treści i usługi są łatwo dostępne i przyjazne dla większości odbiorców. Ponadto, odpowiednio skonfigurowana strona mobilna pomaga uzyskać dobre miejsce w rankingu Google. Wszystko to sprawia, że podejście Mobile First jest podstawą sukcesu online.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o tym, jak możemy wdrożyć strategię Mobile First w Twoim projekcie!

Ag

symfony developer

Agata Pater

Content Writer

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2024