article background

Jak pisać najlepsze prompty dla ChatGPT?

05/04/2023

Wraz ze wzrostem popularności technologii opartych na sztucznej inteligencji, coraz więcej osób zaczyna używać narzędzia ChatGPT, aby pomóc sobie w różnych zadaniach: od pisania esejów po generowanie pomysłów na treści. Jednak korzystanie z dobrodziejstw AI jest możliwe tylko wtedy, gdy umiemy tworzyć skuteczne podpowiedzi.

ChatGPT: jak pisać dobre prompty?

Niezależnie od tego, czy szukasz pomocy w kreatywnym pisaniu, content marketingu czy nawet programowaniu, dobrze przygotowany prompt może mieć ogromne znaczenie w uzyskaniu potrzebnych odpowiedzi. Oto kilka wskazówek i sztuczek dotyczących pisania świetnych promptów które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał, jaki kryje w sobie ChatGPT.

Bądź dokładny

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas pisania promptów, jest jak najdokładniejsze sformułowanie swoich myśli. Im więcej informacji zna ChatGPT, tym łatwiej jest mu wygenerować pasujące wyniki pod względem tematu, stylu czy tonu wypowiedzi. Podawanie konkretnych informacji zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania oczekiwanych wyników i pozwoli zaoszczędzić czas, unikając niepotrzebnych poprawek.

Przykładowo, zamiast po prostu prosić o “post na blogu w mediach społecznościowych”, możesz spróbować prompta brzmiącego np. “post na blogu o długości 500 słów na temat korzyści płynących z korzystania z Instagrama dla małych firm”.

Używaj prostego języka

Innym kluczowym aspektem tworzenia promptów, jest używanie jasnego, prostego języka. Unikaj używania zbyt technicznych terminów lub żargonu, który może być mylący i upewnij się, że używasz łatwego do zrozumienia języka. Na przykład, jeśli prosisz o monit dotyczący złożonego tematu, takiego jak technologia blockchain, ważne jest, aby używać łatwego i precyzyjnego języka, który ChatGPT może łatwo przetworzyć i zawęzić długość odpowiedzi.

Zamiast prosić o „wyjaśnienie kim jest programista front-end”, spróbuj poprosić ChatGPT o „artykuł na 500 słów, który wyjaśnia pracę programisty front-end”.

ChatGPT ma bogate słownictwo, ale może mieć problemy z niektórymi słowami lub wyrażeniami, które są zbyt szczegółowe lub złożone.

Pomyśl o grupie docelowej

Podczas tworzenia konkretnych promptów ChatGPT ważne jest, aby pamiętać o odbiorcach. Pomyśl o tym, kto będzie czytał treści, które chcesz wygenerować i odpowiednio dostosuj prompty. Może to oznaczać użycie bardziej konwersacyjnego tonu do wpisu na blogu lub postów w mediach społecznościowych lub użycie bardziej formalnego języka do pisania treści technicznych czy akademickich.

Przykład: jeśli piszesz prompt na temat zmiany klimatu, weź pod uwagę odbiorców, do których kierujesz swój komunikat. Jeśli jest to ogólna grupa, możesz użyć bardziej konwersacyjnego tonu i unikać zbyt technicznego języka, dla lepszego przekazania treści. Z drugiej strony, jeśli piszesz dla ekspertów bądź badaczy, możesz użyć bardziej specjalistycznej terminologii i bardziej formalnego tonu.

Posłuż się przykładami

Jednym ze skutecznych sposobów tworzenia świetnych promptów jest podanie przykładów tego, czego szukasz. Może to pomóc sztucznej inteligencji lepiej zrozumieć styl, ton i strukturę, o którą ci chodzi i może ułatwić narzędziu generowanie treści spełniających twoje potrzeby. Im więcej dostarczysz danych, tym lepszej odpowiedzi udzieli Ci ChatGPT.

Bądź otwarty na sugestie

Chociaż podczas tworzenia promptów ważne jest, aby być konkretnym, ale równocześnie warto być otwartym na sugestie. ChatGPT jest przeznaczony do generowania treści na podstawie twoich danych wejściowych, ale może również oferować nowe i interesujące pomysły, których być może nie brałeś pod uwagę.

Jeśli szukasz podpowiedzi na określony temat, ChatGPT może zasugerować powiązane tematy lub punkty widzenia, których nie wziąłeś pod uwagę. Nie bój się zadawać kolejnych pytań, sugestie mogą okazać się naprawdę cenne!

Używaj pytań otwartych

Otwarte pytania prowadzą do bardziej szczegółowych i spersonalizowanych odpowiedzi. Pytania takie jak „co myślisz o…” lub „jak byś do tego podszedł…” zachęcają sztuczną inteligencję do dostarczania większej ilości informacji i pomysłów. Dzięki otwartym pytaniom ChatGPT może wyrazić swoją kreatywność i generować bardziej złożone odpowiedzi. Jest to szczególnie przydatne, gdy próbujesz prowadzić dłuższą rozmowę, która może dostarczyć ci więcej pomysłów.

Podaj kontekst

ChatGPT udzieli precyzyjniejszych odpowiedzi, jeśli w pytaniu dodatkowo podasz mu kontekst. Upewnij się, że prompty zawierają wystarczającą ilość ogólnych informacji, aby sztuczna inteligencja mogła zrozumieć temat i wygenerować odpowiedzi związane z tematem.

Jeśli prompt dotyczy gotowania, podaj kontekst dotyczący potrawy, składników lub metody gotowania, aby uzyskać odpowiedź, która cię usatysfakcjonuje.

Testuj różne prompty

Eksperymentuj z różnymi promptami, aby zobaczyć, które generują najlepsze odpowiedzi. Spróbuj zadać to samo pytanie na różne sposoby, używając różnych słów kluczowych, aby zobaczyć, jak odpowiada ChatGPT. Pomoże ci to określić, które podpowiedzi są najskuteczniejsze i dostosować je do twoich potrzeb.

Zachowaj prostotę i konwersacyjny ton

Najważniejszą wskazówką dotyczącą tworzenia promptów dla ChatGPT jest zachowanie prostoty i konwersacji. Staraj się zachować naturalny ton rozmowy i unikaj wszystkiego, co wydaje się wymuszone lub zbyt skomplikowane. Pamiętaj, że ChatGPT ma naśladować ludzką rozmowę, więc prompty powinny to odzwierciedlać.

ChatGPT: Sztuka pisania skutecznych promptów

Tworzenie promptów dla ChatGPT może być zabawnym i kreatywnym procesem, ale wymaga starannego rozważenia i zwrócenia uwagi na szczegóły. Nie zniechęcaj się, jeśli od razu nie uzyskasz satysfakcjonujących wyników — eksperymentuj i próbuj używać innych słów, wyrażeń lub wyrażaj się bardziej konkretnie, aby jak najlepiej wykorzystać to niesamowite narzędzie. Postępując zgodnie z tymi dziesięcioma wskazówkami, możesz tworzyć podpowiedzi, które generują angażujące i pouczające rozmowy z ChatGPT.

Poświęcając czas na tworzenie skutecznych promptów dla ChatGPT, możesz uwolnić pełny potencjał sztucznej inteligencji i prowadzić ciekawe rozmowy za pomocą tego niezwykłego narzędzia. Skąd wiemy, że te rady działają? Cóż… ta lista została stworzona głównie przez ChatGPT dzięki precyzyjnemu promptowaniu.

Ba

symfony developer

Barbara Wojtczak

Project Manager

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2024