article background

Potencjał i zagrożenia no-code

13/02/2023

No-code zyskuje coraz więcej uwagi jako uniwersalne rozwiązanie dla każdej potrzeby biznesowej. Ten obiecujący trend dotyczy narzędzi, które pozwalają użytkownikom na tworzenie aplikacji, stron internetowych i oprogramowania bez umiejętności programistycznych. Czy tak jest naprawdę? Czy rozwiązania no-code mogą w pełni zastąpić dostosowane do klienta rozwiązania software’owe? W tym artykule dowiesz się o różnych wyzwaniach i przeszkodach, które możesz napotkać podczas korzystania z tego typu technologii.

Czym jest no-code?

Najprościej rzecz ujmując, no-code to rozwiązanie umożliwiające tworzenie oprogramowania bez konieczności posiadania umiejętności programistycznych. Ktoś może zapytać, ale jak to możliwe? Cóż, potrzeba jest matką wynalazków. Nie inaczej było w tym przypadku.

Na rynku ciągle brakuje dobrych programistów. A ponieważ wiele rozwiązań IT jest do siebie podobnych (np. CRM-y, marketplace'y, systemy zarządzania biznesem), zaczęto zastanawiać się, jak wypełnić niszę i umożliwić tworzenie aplikacji czy stron internetowych z gotowych i uniwersalnych komponentów.

Wiele narzędzi zostało wzbogaconych o edytory wizualne, które eliminują potrzebę wpisywania pojedynczej linii kodu podczas programowania. Narzędzia no-code stały się tak proste, że nawet osoby, które nigdy wcześniej nie programowały, mogą tworzyć własne produkty cyfrowe.

Teoretycznie każdy może tworzyć strony internetowe, aplikacje mobilne, a nawet w pełni funkcjonalne programy bez pisania ani jednej linijki kodu. Brzmi imponująco, prawda?

Zalety rozwiązań no-code

Potencjalne korzyści płynące z rozwiązań no-code są dość oczywiste:

  • Niższe koszty produkcji - Nie ma potrzeby zatrudniania całego zespołu programistów, gdy budowanie produktu staje się znacznie łatwiejsze i mniej osób musi być zaangażowanych w projekt.
  • Szybsza faza developmentu - pisanie każdej linijki kodu wymaga czasu, tworzenie oprogramowania z gotowych komponentów znacznie przyspiesza ten proces.
  • Duża elastyczność - Znacznie łatwiej jest wprowadzać zmiany i eksperymentować przy użyciu rozwiązań no-code.
  • Dostępność - Jak wspomniano wcześniej, nie ma potrzeby posiadania rozszerzonej wiedzy technicznej lub stopnia naukowego z informatyki, aby zostać programistą no-code.

Istnieje jednak druga strona rozwiązań no-code, o której nie zawsze wspominają firmy je oferujące. I to właśnie na niej się dzisiaj skupimy.

No-code nie oznacza no-work

Wciąż pozostaje wiele do zrobienia. No-code nie jest gotowym rozwiązaniem - wymaga przemyślenia i czasu, tak jak oprogramowanie wytwarzane od zera. Oznacza to, że nawet bez zatrudniania programisty, nadal musisz zatrudnić dodatkową osobę lub zmienić rolę jednego z obecnych pracowników na tak zwanego "citizen developera". Nawet jeśli praca nie wymaga zbyt wiele faktycznego kodowania, zrozumienie sposobu działania technologii i technicznego sposobu myślenia jest nadal potrzebne.

No-code a bezpieczeństwo

O bezpieczeństwo zawsze należy odpowiednio zadbać, ponieważ bez niego nawet najlepsze oprogramowanie zawiedzie. Ponieważ oprogramowanie jest tworzone przez osoby nietechniczne, pojawia się obawa o bezpieczeństwo. Osoby nieposiadające wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa mogą nieświadomie pozostawić luki w zabezpieczeniach programu lub nawet dać zbyt szeroki dostęp niewłaściwym użytkownikom. Oznacza to, że należy zatrudnić dodatkowych specjalistów lub poszukać osób posiadających przynajmniej pewną wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby uniknąć błędów.

No-code ma swoje ograniczenia

Ręczne programowanie oznacza możliwość stworzenia dowolnego oprogramowania dostosowanego do potrzeb biznesowych. Budowanie przy użyciu rozwiązań no-code nie jest tak wszechstronne - można korzystać tylko z funkcjonalności już przygotowanych i oferowanych przez konkretnego dostawcę. Podczas gdy wiele standardowych funkcji jest łatwych do znalezienia, każda nieszablonowa funkcja oznacza konieczność ręcznego kodowania i dodawania dodatkowych komponentów (a czasami może to nawet nie być możliwe). Jeśli chcesz stworzyć bardziej złożone oprogramowanie, potrzebujesz pomocy wykwalifikowanych programistów. Wybierając rozwiązanie no-code należy wziąć pod uwagę wszystkie swoje potrzeby.

Wsparcie i aktualizacje podczas korzystania z no-code

Utrzymanie i wsparcie są kluczowe dla każdego rozwiązania IT. Oprogramowanie tworzone na zamówienie jest zwykle utrzymywane przez dostawcę, który zna zarówno potrzeby biznesowe klienta, jak i kod. W przypadku no-code musisz polegać na dostawcy platformy, który regularnie aktualizuje kod do najnowszych standardów.

Czy rozwiązania no-code zastąpią oprogramowanie tworzone przez developerów?

Rozwiązania no-code zyskują popularność jako uniwersalne narzędzia, które pozwalają zwykłym ludziom tworzyć oprogramowanie. Często są nazywane (głównie przez platformy, które je oferują) "przyszłością tworzenia oprogramowania". Trzeba przyznać, że koncepcja automatyzacji jest rewolucyjna i może służyć jako narzędzie do automatyzacji procesów, jednak nie wydaje się prawdopodobne, by mogła całkowicie zastąpić programistów.

Potrzeby technologiczne wielu firm są bardzo indywidualne i tylko oprogramowanie tworzone od podstaw jest w stanie im sprostać. Wysoko wykwalifikowani programiści z doświadczeniem nadal będą poszukiwani. Nic nie zastąpi ludzkiej kreatywności, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów i szukanie rozwiązań dostosowanych do konkretnych potrzeb klienta.

Ba

symfony developer

Barbara Wojtczak

Project Manager

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2023