article background

Rola Design Thinking w poprawie doświadczeń użytkownika

18/08/2023

Zapewnienie użytkownikom pozytywnych doświadczeń podczas korzystania z produktów cyfrowych i usług stało się już standardem. Firmy prześcigają się w tworzeniu unikalnego User Experience, który przyćmi konkurencję. Jednak jak zadbać o dobry UX? Warto zacząć od podstaw. Przydatna może być w tym pewna popularna metodologia, a mianowicie Design Thinking.

Myślenie projektowe to nie tylko modne słowo. Stoi za nim filozofia, która na pierwszym miejscu stawia empatyczne podejście do użytkownika, który będzie wchodził w interakcję z produktem. To humanocentryczne podejście pozwala nam lepiej analizować złożone problemy i odkrywać nowe strategie tworzenia lepszego UX.

Jeśli chcesz odkryć potencjał myślenia projektowego – ten artykuł jest dla Ciebie. Podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, które pomogą Ci wdrożyć Design Thinking do realizowanych projektów.

Czym jest Design Thinking?

Design Thinking (w dosłownym tłumaczeniu: myślenie projektowe) to podejście do rozwiązywania problemów, które promuje zrozumienie użytkownika, kwestionowanie założeń i redefiniowanie problemów w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań. W swojej istocie Design Thinking polega na podejściu do problemów z otwartą głową, zadawaniu otwartych pytań i utrzymywaniu potrzeb użytkownika na pierwszym miejscu. Chodzi o stworzenie równowagi między intuicją i logiką, kreatywnością i analityką oraz eksploracją i realizacją.

Ewolucja modelu Design Thinking

Początki myślenia projektowego sięgają lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to pionierzy w dziedzinie nauki, inżynierii i architektury zaczęli zmieniać swoje podejście do rozwiązywania problemów. Zaczęli postrzegać je jako proces twórczy, który obejmował głębsze zrozumienie ludzi, dla których projektowali. Znane postacie, takie jak Herbert A. Simon i Robert McKim, odegrały kluczową rolę na tych wczesnych etapach, opowiadając się za zorientowanym na użytkownika, iteracyjnym podejściem do projektowania.

Jednak to w latach 80. i 90. myślenie projektowe zaczęło przybierać bardziej ugruntowaną formę, głównie dzięki wysiłkom Rolfa Faste'a i Davida Kelleya. Opracowali oni metodologię, która sprawiła, że proces myślenia projektowego stał się bardziej wyraźny, elastyczny i możliwy do nauczenia, wprowadzając go do głównego nurtu.

Na początku XXI wieku ze świata wzornictwa przemysłowego design thinking przeniknął do IT. Gdy branża technologiczna zaczęła zdawać sobie sprawę, że funkcjonalna użyteczność nie wystarczy, dostrzegli potrzebę tworzenia oprogramowania, które było nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne dla użytkownika po prostu przyjemne w użytkowaniu. Myślenie projektowe, z naciskiem na zrozumienie użytkownika i iterację rozwiązań, zapewniło idealne podejście. Firmy takie jak Apple, Google i Microsoft zaczęły przyjmować zasady Design Thinking, stosując je do tworzenia oprogramowania, które było innowacyjne, intuicyjne i skoncentrowane na doświadczeniu użytkownika.

Dziś myślenie projektowe stało się integralną częścią tworzenia oprogramowania. Nie chodzi już tylko o programowanie; chodzi o empatyzowanie z użytkownikami, definiowanie ich potrzeb, wymyślanie rozwiązań, prototypowanie i testowanie - a to właśnie podstawy Design Thinking. To holistyczne, zorientowane na użytkownika podejście doprowadziło do powstania oprogramowania, które jest nie tylko wydajne i skuteczne, ale także przyjemne w użyciu, wyznaczając nowe standardy w branży technologicznej.

Proces Design Thinking

Aby wykorzystać potencjał Design Thinking wystarczy poznać kilka zasad. Przechodząc przez kolejne kroki, przybliżamy się do znalezienia rozwiązań przyjaznych użytkownikom. Oto co musisz wiedzieć o procesie Design Thinking:

Diagram Showing Key Aspects of Design Thinking Process: Empathize, Define, Ideate, Prototype, Test

Empatyzuj

Aby zrozumieć osobę, która będzie używać danego oprogramowania, musisz wejść w jej buty. Do tego niezbędne Ci będzie empatyczne podejście. Odłóż na bok wszystkie przypuszczenia i spróbuj przyjrzeć się problemom z innej perspektywy. Metody stosowane w tej fazie mogą obejmować wywiady, obserwacje i immersję. Na przykład, wyobraź sobie, że projektujesz aplikację, która ma pomóc osobom starszym w robieniu zakupów spożywczych. Możesz poświęcić czas na obserwację ich obecnych praktyk zakupowych, a nawet towarzyszyć im podczas zakupów, aby lepiej zrozumieć ich wyzwania i preferencje.

Definiuj

Po zebraniu istotnych informacji o użytkownikach, kolejnym krokiem jest zdefiniowanie ich potrzeb i problemów. Faza ta jest kluczowa dla ustalenia jasnego i konkretnego opisu problemu. Kontynuując powyższy przykład, można zdefiniować problem jako: "Osoby starsze zmagają się z technologią i potrzebują przyjaznej dla użytkownika aplikacji, która pomoże im w zakupach spożywczych".

Zaproponuj rozwiązania

Teraz nadchodzi faza ideacji, w której zaczynasz generować kreatywne rozwiązania problemu. W tej fazie żaden pomysł nie jest zbyt głupi czy abstrakcyjny; celem jest zbadanie szerokiego wachlarza możliwości. W kontekście naszego przykładu, pomysły mogą obejmować listy zakupów obsługiwane głosowo, spersonalizowane rekomendacje produktów spożywczych, aż po doświadczenia zakupowe w wirtualnej rzeczywistości.

Prototypuj

Obiecujące pomysły z fazy ideacji są teraz przekształcane w prototypy. Są to proste i niedrogie wersje produktu, które pomagają zbadać rozwiązania i to, jak sprawdzają się w praktyce. W przypadku aplikacji spożywczej prototypy mogą obejmować serię wireframe’ów lub klikalny model aplikacji.

Testuj

Ostatnim krokiem jest przetestowanie prototypów z użytkownikami. W ten sposób najlepiej dowiesz się, co działa, a co nie i jak możesz ulepszyć swoje rozwiązanie. W oparciu o opinie starszych użytkowników możesz udoskonalić swoją aplikację, być może upraszczając jej funkcje lub poprawiając możliwości asystenta głosowego.

Każdy krok w procesie Design Thinking jest ważny. Nie chodzi tylko o jak najszybsze osiągnięcie celu końcowego; chodzi o proces - zrozumienie użytkowników, zdefiniowanie ich potrzeb, burzę mózgów, tworzenie prototypów i ciągłe udoskonalanie rozwiązania w oparciu o opinie użytkowników. Ta właśnie on sprawia, że myślenie projektowe jest tak potężnym narzędziem do ulepszania UX dostarczającym wiedzy, pomysłów i rozwiązań.

Techniki i metody pomocne w Design Thinking

Design Thinking jest trochę jak wyprawa w nieznane – nigdy do końca nie wiesz, co odkryjesz i gdzie zabierze Cię kreatywność. Każdy doświadczony odkrywca potrzebuje zestawu narzędzi, które pomogą zmierzyć się z napotkanymi wyzwaniami.

Na początek przyjrzyjmy się kreatywnym technikom i narzędziom, które bezpiecznie przeprowadzą nas przez meandry Design Thinking.

Mapy empatii

Mapa empatii to narzędzie wykorzystywane w fazie empatii w celu uzyskania wglądu w świat użytkownika. Zwykle dzieli się na sekcje takie jak "myśl i czuj", "zobacz", "powiedz i zrób" oraz "usłysz", kompleksowo rejestrując perspektywę użytkownika. Na przykład w projekcie przeprojektowania procesu przyjmowania pacjentów w szpitalu mapa empatii pomogłaby zespołowi projektowemu lepiej zrozumieć uczucia i potrzeby pacjentów, umożliwiając bardziej empatyczne podejście.

Tworzenie person

Persony to fikcyjne postacie stworzone do reprezentowania różnych typów użytkowników. Pomagają one zespołowi wizualizować użytkownika, zrozumieć jego potrzeby, doświadczenia, zachowania i cele. Na przykład w projekcie aplikacji fitness, personami mogą być zarówno "Fitness Freak Frank", który chce szczegółowego śledzenia swoich treningów, jak i "Casual Cassie", która po prostu chce być bardziej aktywna.

Brainstorming

Burza mózgów, klasyczne narzędzie wykorzystywane w fazie tworzenia pomysłów, zachęca do swobodnego myślenia i spontanicznych pomysłów. Może obejmować różne techniki, takie jak mapy myśli, SCAMPER (Substitute, Combine, Adapt, Modify, Put to another use, Eliminate, Reverse) i sesje Worst Possible Idea. W projekcie mającym na celu ulepszenie cyfrowego systemu zamawiania w restauracji, sesja burzy mózgów może prowadzić do pomysłów takich jak spersonalizowane menu, wirtualne degustacje potraw lub sugestie zamówień oparte na sztucznej inteligencji.

Zbieranie feedbacku od użytkowników

User testing obejmuje narzędzia takie jak wywiady, ankiety i testy użyteczności w celu zebrania opinii użytkowników. Pomagają one ocenić reakcje użytkowników i informują o dalszych iteracjach prototypu.

Narzędzia, które musisz znać

Wkraczając w kolejny rozdział naszej wędrówki w świat Design Thinking, poznamy oprogramowanie, które znacząco ułatwia pracę: zwiększając produktywność, wspierając współpracę, a co za tym idzie poprawiając wyniki.

Diagram Showing Useful Tools for Design Thinking
  • Poznaj potrzeby i bolączki użytkowników: Wypróbuj UserTesting i uzyskaj feedback w czasie rzeczywistym lub SurveyMonkey do wygodnego tworzenia i zarządzania ankietami.
  • Praca zespołowa: Trello pomoże uporządkować zadania dla całego zespołu na tablicy w stylu kanban, a Miro sprawdzi się idealnie, gdy chcesz przeprowadzić sesję burzy mózgów w zespole i łatwo zwizualizować swój pomysł. Slack pomoże wymieniać się wiadomościami i swobodnie dyskutować z innymi członkami zespołu.
  • Prototypowanie: Do projektowania interfejsów i tworzenia prototypów warto wykorzystać Figmę lub Adobe XD. Sketch i InVision przydadzą się przy tworzeniu bardziej zaawansowanych i interaktywnych prototypów.
  • Testowanie: oprogramowanie takie jak Hotjar zapewnia heat mapy i nagrania sesji użytkowników, a UsabilityHub - zebranie opinii użytkowników.

Certyfikaty Design Thinking: Sprawdź swoje umiejętności

Czy chcesz poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę w zakresie Design Thinking? Rozważ zdobycie certyfikatu!

Istnieje wiele kursów, których ukończenie wieńczy zdobycie certyfikatu, potwierdzającego biegłość w teorii oraz praktycznym użyciu Design Thinking. Uzyskanie certyfikatu design thinking (na przykład GInI Certified Design Thinking Professional CDTP® lub DTMethod® Foundation Certificate) może znacząco wpłynąć na rozwój zawodowy.

Certyfikacja w zakresie myślenia projektowego stanowi namacalny dowód kompetencji, zwiększając wiarygodność wśród pracodawców i klientów. Ukończenie kursu wyposaża w potężne narzędzia do ustrukturyzowanego, empatycznego i innowacyjnego rozwiązywania problemów.

Wykorzystaj Design Thinking w tworzeniu nowego produktu cyfrowego

Wprowadzenie zasad Design Thinking może być przełomowe zarówno w małych zespołach, jak i w dużych przedsiębiorstwach z branży IT. Umieszczając użytkownika w centrum zainteresowania, można tworzyć rozwiązania, które są nie tylko funkcjonalne, ale także głęboko empatyczne i user friendly.

W Primotly jesteśmy dumni z korzystania z Design Thinking w naszych projektach. Wierzymy, że oprogramowanie musi być nie tylko funkcjonalne, ale także tworzone z myślą o użytkowniku. Łącząc kreatywność, empatię i iteracyjne rozwiązywanie problemów, zapewniamy, że każdy dostarczany przez nas produkt w pełni wykorzystuje korzyści płynące z Design Thinking.

Niezależnie od tego, czy szukasz dedykowanego oprogramowania dla swojego biznesu, pomocy z zaprojektowaniem doświadczeń użytkownika, czy czegoś pomiędzy – nasz zespół ekspertów jest jest gotowy, aby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś i wykorzystaj potęgę Design Thinking w realizacji Twojego projektu!

Ma

symfony developer

Maciej Zatorski

Marketing Specialist

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2024