article background

Workation z perspektywy psychologicznej: zalety i wady

12/05/2023

Kto z nas czasem nie marzy, aby po pracy zamknąć laptopa i odpocząć na pięknej plaży lub wybrać się na spacer ulicami egzotycznego miasta? Wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej, wielu pracowników zaczęło realizować te marzenia dzięki wokation. Połączenie pracy i wakacji pozwala na zachowanie większego work-life balance, a także cieszenie się zmianą scenerii, która wpływa też na produktywność.

Jak wygląda workation z perspektywy psychologicznej? Czy połączenie pracy z podróżowaniem jest zawsze dobrym pomysłem?

Czym jest workation?

Zacznijmy od definicji. Workation to termin łączący słowa “praca” (work) i “urlop” (vacation), odnoszący się do praktyki łączenia pracy i wypoczynku w celu zapewnienia pracownikom możliwości odpoczynku przy zachowaniu produktywności. Zasadniczo wiąże się to z pracą na wakacjach. Koncepcja zyskała popularność, gdy praca zdalna stała się bardziej powszechna podczas pandemii COVID-19. Możliwe, że nawet jeśli nie wiesz, co oznacza ten termin, sam w pewnym momencie przebywałeś na workation!

Choć w teorii workation ma same zalety, to w rzeczywistości nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Warto poznać ukryte wady, aby wiedzieć, czego unikać podczas wyjazdu.

Jakie są korzyści z workation?

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z workation, jest możliwość zwiększenia produktywności. Jak to możliwe? Przebywanie w nowym środowisku może stymulować kreatywność i motywację, prowadząc do lepszych wyników w pracy. Według badań ekspozycja na nowe środowiska może uruchomić układ nagrody w mózgu, prowadząc do zwiększenia poziomu dopaminy i poprawy funkcji poznawczych (Cohen i Bailey, 2017). Dodatkowo oderwanie się od biurowej rutyny może zmniejszyć stres i poprawić ogólne samopoczucie.

Badania wykazały, że kontakt z naturą i relaks mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, prowadząc do poprawy nastroju i funkcji poznawczych. Oczywiście siedzenie pod palmą, w słomkowym kapeluszu i picie wody prosto z kokosa podczas „bycia” w pracy brzmi niesamowicie… Kto nie chciałby spróbować?

Workation może również zapewnić poczucie autonomii i kontroli nad życiem osobistym i zawodowym. Ty wybierasz, gdzie i kiedy pracować. Zwiększone poczucie kontroli nad swoim harmonogramem prowadzi do zwiększonej satysfakcji z pracy. Jest to dobre nie tylko dla ciebie, ale także dla Twojego pracodawcy. Tak długo, jak wypełniasz swoje codzienne zadania, możesz cieszyć się przyjemnościami, jakie oferuje ci miejsce, do którego się wybierasz.

Zalety workation

  • Zwiększona wydajność i produktywność.
  • Zmniejszony poziom stresu.
  • Poprawa funkcji poznawczych.
  • Poczucie autonomii i kontroli nad życiem prywatnym oraz zawodowym.
  • Zwiedzanie nowych miejsc :)

Czy workation ma wady?

Jednym z najistotniejszych problemów związanych z workation jest możliwość zatarcia granic między pracą a życiem osobistym. Mieszanie obowiązków zawodowych z wakacjami często prowadzi do wypalenia i zmniejszenia produktywności. Dlaczego? Pracownicy mogą mieć wrażenie, że są zawsze „w trybie czuwania” i nigdy nie są w stanie w pełni się zrelaksować. Możesz siedzieć w raju, ale poczucie odpowiedzialności sprawia, że jesteś przyklejony do ekranu i po prostu nie możesz cieszyć się przebywaniem w nowy miejscu.

Rzeczywiście przeprowadzono badanie, które dowiodło, że pracownicy pracujący zdalnie zwykle pracują dłużej i zgłaszają wyższy poziom stresu i wyczerpania niż ci, którzy pracują w tradycyjnym środowisku biurowym (Bolin i in., 2019).

Mówiąc o wadach, chcę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Wyobraźmy sobie, że zabrałeś swoją pracę na Hawaje. Pokusy związane z przebywaniem w nowym miejscu, egzotyczna przyrodą, swobodnym styl życia mogą Cię przytłoczyć tak bardzo, że…nie będziesz w stanie w ogóle skupić się na pracy. Możesz czuć się sfrustrowany zobowiązaniami zawodowymi i porzucić zadania, które musisz wykonać, aby cieszyć się wakacjami.

Na podstawie wymienionych powyżej wad widać, że sposób, w jaki pracujesz, będzie mocno zależał od poczucia odpowiedzialności i indywidualnych cech. Jeśli planujesz wyjazd na workation, pamiętaj o ustaleniu planu swojej pracy, trzymaj się harmonogramu i ciesz się małymi przyjemnościami w nowym miejscu. Co najważniejsze, pamiętaj, że nie jedziesz na urlop... Po prostu zmieniasz lokalizację swojego biurka.

Jak wyjechać na workation?

Zacznij od wyboru lokalizacji i upewnienia się, że przez cały czas będziesz mieć stabilne połączenie internetowe. Jeśli hotel lub miejsce, w którym się zatrzymasz, nie podają tego wyraźnie w swojej ofercie, nie wahaj się zapytać. Wysłanie wiadomości e-mail do hotelu jest całkowicie w porządku: musisz upewnić się, że masz odpowiednie warunki do pracy. Następnym krokiem będzie rozmowa z szefem o możliwości wyjazdu i przedstawienie mu przekonujących argumentów, dlaczego byłoby to korzystne dla obu stron — nie krępuj się użyć moich argumentów przytoczonych wyżej!

Firmy, takie jak Primotly, są otwarte na możliwość pracy zdalnej. Primotly oferuje również elastyczne godziny pracy dla swoich pracowników. Oznacza to, że możesz popływać pomiędzy jednym a drugim spotkaniem, a zaległości w pracy nadrobić po południu.

Workation: realistyczne podejście

Uważam, że ważne jest, aby wyjaśnić ideę workation i szczerze przedstawić też niezbyt pozytywne aspekty. Świadomość wad i wyzwań może przygotować cię do przezwyciężenia trudności podczas wyjazdu. Jeśli wiesz, czego się spodziewać, możesz planować z wyprzedzeniem, uniknąć błędów i jak najlepiej wykorzystać swoje workation!

Warto przeczytać:

  • Cohen, D. A., & Bailey, A. H. (2017). What makes a workation work? The effects of length, location, and social interaction on subjective well-being. Journal of Business and Psychology, 32(5), 511-525.
  • Bolin, J., Hägg, G. M., & Kjellberg, A. (2019). Working conditions, health and productivity among employees who work partially or predominantly from home. International Journal of Environmental Research and Public Health, 16(19), 3660.

Ju

symfony developer

Julia Zatorska

Recruitment Specialist

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2024