Feedback to znacznie więcej, niż sztywny korporacyjny rytuał – jeśli właściwie do niego podejdziemy, pomoże nam rozwijać się i ulepszać pracę zespołową. Może stać się kompasem, który prowadzi nas do celów, pomaga nam uczyć się na błędach i za pomocą konstruktywnej krytyki udoskonala nasze życie.
W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu dawania i otrzymywania feedbacku w kontekście osobistym i zawodowym. Odkryjemy korzyści psychologiczne, podzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dostarczania i odbierania informacji oraz przyjrzymy się przydatnym modelom, które mogą pomóc w jak najlepszym przekazywaniu swoich spostrzeżeń.
Feedback jest kluczowym narzędziem rozwoju osobistego i wzmacniania relacji międzyludzkich. Promuje samoświadomość, sprzyja rozwojowi i ułatwia współpracę między jednostkami. Zarówno przekazywanie, jak i otrzymywanie informacji zwrotnej wymaga delikatnej równowagi między empatią, komunikacją i otwartością.
Psychologiczne korzyści z dawania i otrzymywania feedbacku obejmują:
W naszej firmie co pół roku mamy okazję podzielić się ze sobą informacjami zwrotnymi. Co ważne, nie dostajemy tylko feedbacku “z góry”, ale mamy również miejsce na podzielenie się własnymi opiniami, bolączkami, wyzwaniami i tym, co nam się podoba. To podejście pozwala nie tylko na rozwój jednostek, ale też firmy i przyczynia się do wzajemnego zrozumienia.
Przekazywanie informacji zwrotnej członkom drużyny może czasami przypominać taniec na cienkim lodzie. Dlaczego? Każdy z nas odczuwa strach przed zranieniem uczuć innych, zniszczeniem relacji lub znalezieniem się w niezręcznej sytuacji. Nie pozwól, aby te obawy ostudziły Twój entuzjazm! Oto kilka wskazówek, jak przejść przez udzielanie informacji zwrotnej tanecznym krokiem:
Nie pozwól, aby strach przed urażeniem lub zranieniem innej osoby przeszkodził w przekazaniu opinii. Jeśli wiesz, jak to zrobić dobrze, odbiorca nie odbierze źle Twoich słów. Wręcz przeciwnie – pomyśl o tym, że Twój feedback może mu w rozwoju.
Ale jak właściwie powiedzieć, co masz na myśli? Skorzystaj z popularnych modeli, takich jak Feedback Sandwich, AID lub BOOST. Wybierz technikę, która najlepiej pasuje do Twojego stylu i niech poniesie Cię taniec!
Wyobraź sobie, że po raz pierwszy wchodzisz na parkiet taneczny, a muzyka pulsuje nieznanymi rytmami. Otrzymywanie informacji zwrotnej może wyglądać podobnie – jest to wir emocji i niepewności, zwłaszcza, jeśli pochodzisz do tego bez przygotowania. To jak próba wykonania trudnego kroku tanecznego z obawą, czy się potkniesz. Jednak nie obawiaj się, gdyż opanowanie sztuki otrzymywania informacji zwrotnych może sprawić, że ten taniec będzie pełen wdzięku, a obawy szybko znikną.
Zanim zrobisz ten pierwszy krok na parkiecie feedbacku, zatrzymaj się na chwilę. Wyobraź sobie informację zwrotną jako muzykę kierującą Twoim tańcem, a nie jako sędziego analizującego każdy Twój ruch. Podejdź do tego z otwartym sercem, jakbyś uczył się nowego stylu tańca. Potraktuj to jako szansę na dostosowanie swojego tańca i poprawę swoich wyników.
Dostosuj się do swoich emocji – miks ekscytacji i nerwów jest w tej sytuacji całkowicie normalny. Podobnie jak przygotowujesz się do występu tanecznego, przygotuj się mentalnie na informację zwrotną, pamiętając jak ważną rolę pełni w Twoim rozwoju.
Gdy rozpocznie się taniec feedbacku, pozwól sobie kołysać się w jego rytmie. Nie zdziw się, jeśli emocje wirują jak walc, to wszystko jest częścią tańca. Gdy melodia feedbacku ucichnie, poświęć chwilę na złapanie oddechu. Podobnie jak w tańcu, są chwile intensywności, po których następują chwile spokoju. Zastanów się nad otrzymanymi opiniami – potraktuj to nie jako krytykę, ale jako szansę na udoskonalenie swojego tańca.
Otrzymywanie informacji zwrotnej jest jak rozpoczęcie nauki nowego stylu tańca – na początku podchodzisz do niego z rezerwą, lecz szybko ustępuje ona satysfakcji. Taniec otrzymywania feedbacku, jak każdy taniec, wymaga rytmu, cierpliwości i chęci doskonalenia się.
W naszej firmie co pół roku mamy okazję przekazać sobie nawzajem feedback, co wspiera nasz rozwój i komunikację w zespole. Przekazywanie innym informacji zwrotnych może być zniechęcające i trudne, ale z odrobiną empatii i pozytywnego podejścia pokazuje ogrom korzyści, jakie mogą odnieść obydwie strony.
Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,
ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland
PL5223071494
365402632
0000636383