Abstrakcyjne tło nawiązujące do różnych narzędzi, koncepcji i ikon związanych z pracą projektanta UX

Najlepsze programy dla UX Designera

12/10/2023

Tworzenie intuicyjnych interfejsów i płynnych interakcji, które spełnią oczekiwania użytkowników, wymaga kreatywności, empatii i… Właściwych narzędzi. W tej serii poruszyliśmy takie tematy jak znaczenie UX i UI w produktach cyfrowych, rola Digital Product Designera w zespole, czy jak zostać UX Designerem. Choć wspomnieliśmy już w kilku miejscach o niezbędnych narzędziach, dzisiaj przyjrzymy się im bliżej.

Niezbędnik UX Designera

Wystarczy długopis i papier, aby zanotować swoje pomysły, ale w miarę postępu projektu zauważysz potrzebę korzystania z bardziej zaawansowanego sprzętu. Od powstania pomysłu do jego realizacji, szereg narzędzi umożliwia projektantom UX przełożenie koncepcji i idei na zachwycające interfejsy użytkownika.

W jaki sposób odpowiednie narzędzia mogą pomóc w pracy?

  • Faza badania użytkowników staje się łatwiejsza i szybsza, gdy masz pod ręką oprogramowanie do gromadzenia, wyświetlania i analizowania danych.
  • Specjalne programy pomogą lepiej zrozumieć użytkowników i przetestować rozwiązania, a przy tym przedstawić wyniki w czytelny sposób.
  • Tworzenie wireframe’ów i prototypów jest prostsze dzięki narzędziom zaprojektowanym do tworzenia makiet low-fi i hi-fi.
  • Warsztaty zdalne? Burza mózgów z innymi członkami zespołu na całym świecie? Na to też znajdzie się rozwiązanie!

Narzędzia, które pomogą zrozumieć użytkownika

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do gromadzenia danych przydatnych do zrozumienia użytkowników jest Hotjar. Oferuje on kompleksowy zestaw funkcji, które umożliwiają organizacjom uzyskanie wglądu w zachowania i preferencje użytkowników, pomagając im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących optymalizacji i ulepszeń.

Dzięki Hotjar można wyświetlać heatmapy, rejestrować sesje, tworzyć ankiety i sondaże, uzyskiwać dane dotyczące lejków konwersji, analizować formularze, a wszystko to jest dodatkowo kompatybilne z różnymi urządzeniami.

Podobne funkcje posiada Crazy Egg. Jest to innowacyjne i skoncentrowane na użytkowniku narzędzie do analityki internetowej, które specjalizuje się w wizualizacji zachowań użytkowników na stronach internetowych. Crazy Egg udostępnia scrollmapy, pozwala przeprowadzać testy A/B i pokazuje, gdzie użytkownicy najczęściej klikają – wszystko w jednym miejscu!

Google Analytics jest dobrze znanym narzędziem dla osób pracujących w marketingu, ale może również dostarczyć wielu informacji projektantom UX.

Google Analytics mierzy czas ładowania strony i identyfikuje obszary wymagające poprawy. Pokazuje szczegółowe dane demograficzne, geograficzne i dotyczące zachowania użytkowników. Narzędzie oferuje wizualną reprezentację ścieżek użytkowników w witrynie, pomagając zidentyfikować miejsca, w których użytkownicy np. opuszczają witrynę.

Innym narzędziem do analizy zachowań użytkowników, które warto sprawdzić, jest Microsoft Clarity. Jest ono potężne, intuicyjne i darmowe. Clarity pomaga zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z witryną za pomocą heat map i odtwarzania sesji. Jeśli korzystasz z Google Analytics, możesz zintegrować te dwa narzędzia.

Ankiety: podstawa UX research

Ankiety należą do ilościowych metod badawczych. Od lat stanowią świetną pomoc dla projektantów i badaczy UX, ponieważ pomagają zebrać konkretne dane, które można poddać analizie statystycznej. Ułatwiają zrozumienie danych demograficzne użytkowników, mierzenie satysfakcji, zweryfikowanie założeń i wskazanie obszarów, w których można ulepszyć produkt lub usługę.

SurveyMonkey umożliwia tworzenie bezpłatnych ankiet zawierających maksymalnie 10 pytań do udostępnienia ograniczonej liczbie respondentów. Inne plany zapewniają większą elastyczność i dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji.

Typeform oferuje również opcję bezpłatnego przetestowania swojego produktu. Typeform znany jest integracji z różnymi programami (Arkusze Google, Airtable, Mailchimp itp.), pięknych szablonów i możliwości osadzania ankiet na stronach internetowych.

Warto wspomnieć o Google Forms – to najprostsze z narzędzi, ale jednocześnie solidne i cieszące się dużą popularnością, przez co warto o nim pamiętać, przy przeprowadzaniu szybkich ankiet.

Współpraca w zespole

Efektywna współpraca jest kluczem do udanych projektów. Jakie narzędzia mogą łączyć zespoły?

Miro to wirtualna tablica, która umożliwia zespołom planowanie i wizualizację pomysłów w czasie rzeczywistym, co czyni ją idealną dla zespołów zdalnych! Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i szerokiej gamie interaktywnych narzędzi Miro sprzyja kreatywnej współpracy, umożliwiając użytkownikom burzę mózgów, tworzenie diagramów i wygodne organizowanie informacji.

Komunikacja mailowa w obecnych czasach nie spełnia już swojego zadania. Łącząc możliwości komunikatorów internetowych, udostępnianie plików i możliwości integracji, Slack jest wszystkim, czego potrzebujesz. Zapewnia zespołom bezproblemową wymianę wiadomości (zarówno prywatnych, jak i na utworzonych kanałach), aktualizację projektów i wydajne udostępniania informacji, co zwiększa produktywność i poprawia pracę zespołową.

Chcesz zorganizować zadania dla swojego zespołu? Trello zapewnia prosty, ale skuteczny sposób śledzenia postępów, przydzielania obowiązków i ustalania priorytetów zadań, dzięki czemu zarządzanie projektami jest bardziej przejrzyste i elastyczne. Wykorzystuje system oparty na Kanban, aby pomóc zespołom wizualnie organizować zadania i projekty.

Grafika pokazująca najlepsze programy do współpracy: Miro, Trello, Slack

Prototypy i UI

Figma, Adobe XD i Sketch to trzy popularne narzędzia do projektowania, z których korzysta większość firm, a także projektantów-freelancerów.

Figma znana jest z łatwego w obsłudze interfejsu, zaawansowanych funkcji współpracy i wszechstronnych możliwości projektowania. Jedną z nowszych opcji jest FigJam, czyli wirtualna współdzielona tablica, która pozwala na swobodną wymianę myśli, brainstorming, a nawet rozpisywanie zadań w zespole. To idealne środowisko do projektowania i prototypowania interfejsów.

Jeśli znasz pakiet Adobe Creative Cloud, prawdopodobnie słyszałeś o Adobe XD. Obsługuje także prototypowanie głosowe, oferuje wtyczki rozszerzające funkcjonalność i bezproblemową integrację z innymi narzędziami Adobe, co dla wielu jest niezwykle ważne.

Sketch był jednym z pionierskich narzędzi służących do projektowania UI/UX. Sketch jest lubiany szczególnie przez użytkowników Maca, oferuje wiele funkcjonalności, a przy tym jest lekki i łatwy w użytkowaniu.

Testowanie użyteczności

Testy użyteczności mają na celu ocenę skuteczności, wydajności i satysfakcji z produktu lub usługi poprzez testowanie ich z prawdziwymi użytkownikami. Testowanie pomaga zidentyfikować kwestie użyteczności, zebrać opinie użytkowników i zweryfikować decyzje projektowe, a co za tym idzie wprowadzenie ewentualnych poprawek. Kilka narzędzi, w tym UsabilityHub, UserTesting i Optimal Workshop, ułatwia ten proces.

Optimal Workshop pomaga zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po stronie internetowej. Przez co można łatwo ocenić czy informacje są zorganizowane w sposób zgodny z oczekiwaniami użytkowników.

UsabilityHub zawiera narzędzia takie jak Five Second Test, Click Test, Preference Test i inne. Pozwalają projektantom ocenić różne aspekty ich projektów, takie jak pierwsze wrażenia, hierarchia wizualna i preferencje użytkowników.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest UserTesting. Platforma ta oferuje zarówno moderowane, jak i niemoderowane testy użyteczności. Pozwala ona projektantom na tworzenie zadań i scenariuszy dla użytkowników do wykonania podczas nagrywania ich ekranu i głosu.

Każde z tych narzędzi ma swoje mocne strony: UsabilityHub świetnie nadaje się do szybkich i ukierunkowanych opinii, UserTesting oferuje kompleksowe spostrzeżenia użytkowników, a Optimal Workshop specjalizuje się w testowaniu architektury informacji. Włączenie tych narzędzi do procesu projektowania może znacznie ulepszyć produkty cyfrowe poprzez uwzględnienie rzeczywistych opinii i spostrzeżeń użytkowników.

Jakie narzędzia UX warto znać?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jako projektant UX powinieneś poznać narzędzie do projektowania – takiej jak Figma czy Adobe XD. Gdy opanujesz podstawy, to przejście na inny program i przyzwyczajenie się do nowego interfejsu nie będzie stanowić większego problemu. Pomocna jest także wiedza na temat narzędzi typowo kojarzonych z badaniami użytkowników, które znacząco przyspieszają i ułatwiają pracę. Ważne jest, aby mieć świadomość istnienia wielu pomocnych programów, które możesz wykorzystać do usprawnienia bieżących zadań.

Rola odpowiednich narzędzi w pracy UX Designera

Podsumowując, odpowiednie narzędzia umożliwiają projektantom wydajną pracę, owocną współpracę w zespole, tworzenie rozwiązań skupionych na użytkowniku i dostosowywanie się do zmian. Jednak nawet najlepsze narzędzia nie zastąpią wiedzy i doświadczenia!

Warto wypróbować różne narzędzia i sprawdzić, które najlepiej Ci odpowiadają. Odpowiednie narzędzia są niezastąpionym wsparciem przy przeprowadzeniu badań użytkowników, testowaniu i pomagają przekształcać Twoje pomysły w realne produkty.

Ag
Zdjęcie przedstawia content writera w Primotly. Kobieta o średniej długości brązowych włosach stoi ze skrzyżowanymi ramionami i uśmiecha się delikatnie do kamery. Ma na sobie śnieżnobiałą koszulę, co sugeruje profesjonalną oprawę. Jej postawa i wyraz twarzy wyrażają pewność siebie i przystępność. Tło jest gładkie i białe.
Agata Pater
Content Writer

Najnowsze artykuły

Ilustracja przedstawiająca sybmolicznie obszary usług, w których specjalizuje się CTO do wynajęcia.

Business | 26/07/2024

Fractional CTO: wsparcie eksperta dopasowane do potrzeb Twojej firmy

Łukasz Kopaczewski

Czy można skorzystać z doświadczenia eksperta IT bez konieczności zatrudnienia go na etat? Fractional CTO to usługa, dzięki której zatrudzisz CTO w takim zakresie, w jakim go najbardziej potrzebujesz. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Szczegóły
Grafika do artykułu o transparentności systemów AI nawiązująca do głównych filarów etycznej sztucznej inteligencji.

Business | 17/07/2024

Transparentne AI: korzystaj etycznie ze sztucznej inteligencji

Bernhard Huber

Od automatyzacji rutynowych zadań po podejmowanie złożonych decyzji, systemy sztucznej inteligencji stają się integralną częścią codziennych operacji wielu organizacji. Według statystyk ogólne zaufanie do sztucznej inteligencji spada. Wraz ze wzrostem popularności sztucznej inteligencji rośnie potrzeba przejrzystości, która może poprawić sposób jej postrzegania.

Szczegóły
Grafika ilustrująca artykuł o zaletach dedykowanego oprogramowania

Business | 11/07/2024

Jak dedykowane oprogramowanie wspiera Twój biznes?

Łukasz Kopaczewski

Wielu programów nie da się dopasować do specyfiki danej branży czy profilu działalności danej firmy. Jeśli żadne z rozwiązań dostępnych na rynku nie spełnia Twoich oczekiwań, warto zainteresować się dedykowanym oprogramowaniem. Czym jest i jakie korzyści dla firm może zaoferować?

Szczegóły