article background

Najlepsze programy dla UX Designera

12/10/2023

Tworzenie intuicyjnych interfejsów i płynnych interakcji, które spełnią oczekiwania użytkowników, wymaga kreatywności, empatii i… Właściwych narzędzi. W tej serii poruszyliśmy takie tematy jak znaczenie UX i UI w produktach cyfrowych, rola Digital Product Designera w zespole, czy jak zostać UX Designerem. Choć wspomnieliśmy już w kilku miejscach o niezbędnych narzędziach, dzisiaj przyjrzymy się im bliżej.

Niezbędnik UX Designera

Wystarczy długopis i papier, aby zanotować swoje pomysły, ale w miarę postępu projektu zauważysz potrzebę korzystania z bardziej zaawansowanego sprzętu. Od powstania pomysłu do jego realizacji, szereg narzędzi umożliwia projektantom UX przełożenie koncepcji i idei na zachwycające interfejsy użytkownika.

W jaki sposób odpowiednie narzędzia mogą pomóc w pracy?

  • Faza badania użytkowników staje się łatwiejsza i szybsza, gdy masz pod ręką oprogramowanie do gromadzenia, wyświetlania i analizowania danych.
  • Specjalne programy pomogą lepiej zrozumieć użytkowników i przetestować rozwiązania, a przy tym przedstawić wyniki w czytelny sposób.
  • Tworzenie wireframe’ów i prototypów jest prostsze dzięki narzędziom zaprojektowanym do tworzenia makiet low-fi i hi-fi.
  • Warsztaty zdalne? Burza mózgów z innymi członkami zespołu na całym świecie? Na to też znajdzie się rozwiązanie!

Narzędzia, które pomogą zrozumieć użytkownika

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do gromadzenia danych przydatnych do zrozumienia użytkowników jest Hotjar. Oferuje on kompleksowy zestaw funkcji, które umożliwiają organizacjom uzyskanie wglądu w zachowania i preferencje użytkowników, pomagając im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących optymalizacji i ulepszeń.

Dzięki Hotjar można wyświetlać heatmapy, rejestrować sesje, tworzyć ankiety i sondaże, uzyskiwać dane dotyczące lejków konwersji, analizować formularze, a wszystko to jest dodatkowo kompatybilne z różnymi urządzeniami.

Podobne funkcje posiada Crazy Egg. Jest to innowacyjne i skoncentrowane na użytkowniku narzędzie do analityki internetowej, które specjalizuje się w wizualizacji zachowań użytkowników na stronach internetowych. Crazy Egg udostępnia scrollmapy, pozwala przeprowadzać testy A/B i pokazuje, gdzie użytkownicy najczęściej klikają – wszystko w jednym miejscu!

Google Analytics jest dobrze znanym narzędziem dla osób pracujących w marketingu, ale może również dostarczyć wielu informacji projektantom UX.

Google Analytics mierzy czas ładowania strony i identyfikuje obszary wymagające poprawy. Pokazuje szczegółowe dane demograficzne, geograficzne i dotyczące zachowania użytkowników. Narzędzie oferuje wizualną reprezentację ścieżek użytkowników w witrynie, pomagając zidentyfikować miejsca, w których użytkownicy np. opuszczają witrynę.

Innym narzędziem do analizy zachowań użytkowników, które warto sprawdzić, jest Microsoft Clarity. Jest ono potężne, intuicyjne i darmowe. Clarity pomaga zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z witryną za pomocą heat map i odtwarzania sesji. Jeśli korzystasz z Google Analytics, możesz zintegrować te dwa narzędzia.

Ankiety: podstawa UX research

Ankiety należą do ilościowych metod badawczych. Od lat stanowią świetną pomoc dla projektantów i badaczy UX, ponieważ pomagają zebrać konkretne dane, które można poddać analizie statystycznej. Ułatwiają zrozumienie danych demograficzne użytkowników, mierzenie satysfakcji, zweryfikowanie założeń i wskazanie obszarów, w których można ulepszyć produkt lub usługę.

SurveyMonkey umożliwia tworzenie bezpłatnych ankiet zawierających maksymalnie 10 pytań do udostępnienia ograniczonej liczbie respondentów. Inne plany zapewniają większą elastyczność i dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji.

Typeform oferuje również opcję bezpłatnego przetestowania swojego produktu. Typeform znany jest integracji z różnymi programami (Arkusze Google, Airtable, Mailchimp itp.), pięknych szablonów i możliwości osadzania ankiet na stronach internetowych.

Warto wspomnieć o Google Forms – to najprostsze z narzędzi, ale jednocześnie solidne i cieszące się dużą popularnością, przez co warto o nim pamiętać, przy przeprowadzaniu szybkich ankiet.

Współpraca w zespole

Efektywna współpraca jest kluczem do udanych projektów. Jakie narzędzia mogą łączyć zespoły?

Image showing tools to improve teamwork: miro for online collaboration, trello for project management, slack for daily communication

Miro to wirtualna tablica, która umożliwia zespołom planowanie i wizualizację pomysłów w czasie rzeczywistym, co czyni ją idealną dla zespołów zdalnych! Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i szerokiej gamie interaktywnych narzędzi Miro sprzyja kreatywnej współpracy, umożliwiając użytkownikom burzę mózgów, tworzenie diagramów i wygodne organizowanie informacji.

Komunikacja mailowa w obecnych czasach nie spełnia już swojego zadania. Łącząc możliwości komunikatorów internetowych, udostępnianie plików i możliwości integracji, Slack jest wszystkim, czego potrzebujesz. Zapewnia zespołom bezproblemową wymianę wiadomości (zarówno prywatnych, jak i na utworzonych kanałach), aktualizację projektów i wydajne udostępniania informacji, co zwiększa produktywność i poprawia pracę zespołową.

Chcesz zorganizować zadania dla swojego zespołu? Trello zapewnia prosty, ale skuteczny sposób śledzenia postępów, przydzielania obowiązków i ustalania priorytetów zadań, dzięki czemu zarządzanie projektami jest bardziej przejrzyste i elastyczne. Wykorzystuje system oparty na Kanban, aby pomóc zespołom wizualnie organizować zadania i projekty.

Prototypy i UI

Figma, Adobe XD i Sketch to trzy popularne narzędzia do projektowania, z których korzysta większość firm, a także projektantów-freelancerów.

Figma znana jest z łatwego w obsłudze interfejsu, zaawansowanych funkcji współpracy i wszechstronnych możliwości projektowania. Jedną z nowszych opcji jest FigJam, czyli wirtualna współdzielona tablica, która pozwala na swobodną wymianę myśli, brainstorming, a nawet rozpisywanie zadań w zespole. To idealne środowisko do projektowania i prototypowania interfejsów.

Jeśli znasz pakiet Adobe Creative Cloud, prawdopodobnie słyszałeś o Adobe XD. Obsługuje także prototypowanie głosowe, oferuje wtyczki rozszerzające funkcjonalność i bezproblemową integrację z innymi narzędziami Adobe, co dla wielu jest niezwykle ważne.

Sketch był jednym z pionierskich narzędzi służących do projektowania UI/UX. Sketch jest lubiany szczególnie przez użytkowników Maca, oferuje wiele funkcjonalności, a przy tym jest lekki i łatwy w użytkowaniu.

Testowanie użyteczności

Testy użyteczności mają na celu ocenę skuteczności, wydajności i satysfakcji z produktu lub usługi poprzez testowanie ich z prawdziwymi użytkownikami. Testowanie pomaga zidentyfikować kwestie użyteczności, zebrać opinie użytkowników i zweryfikować decyzje projektowe, a co za tym idzie wprowadzenie ewentualnych poprawek. Kilka narzędzi, w tym UsabilityHub, UserTesting i Optimal Workshop, ułatwia ten proces.

Optimal Workshop pomaga zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po stronie internetowej. Przez co można łatwo ocenić czy informacje są zorganizowane w sposób zgodny z oczekiwaniami użytkowników.

UsabilityHub zawiera narzędzia takie jak Five Second Test, Click Test, Preference Test i inne. Pozwalają projektantom ocenić różne aspekty ich projektów, takie jak pierwsze wrażenia, hierarchia wizualna i preferencje użytkowników.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest UserTesting. Platforma ta oferuje zarówno moderowane, jak i niemoderowane testy użyteczności. Pozwala ona projektantom na tworzenie zadań i scenariuszy dla użytkowników do wykonania podczas nagrywania ich ekranu i głosu.

Każde z tych narzędzi ma swoje mocne strony: UsabilityHub świetnie nadaje się do szybkich i ukierunkowanych opinii, UserTesting oferuje kompleksowe spostrzeżenia użytkowników, a Optimal Workshop specjalizuje się w testowaniu architektury informacji. Włączenie tych narzędzi do procesu projektowania może znacznie ulepszyć produkty cyfrowe poprzez uwzględnienie rzeczywistych opinii i spostrzeżeń użytkowników.

Jakie narzędzia UX warto znać?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jako projektant UX powinieneś poznać narzędzie do projektowania – takiej jak Figma czy Adobe XD. Gdy opanujesz podstawy, to przejście na inny program i przyzwyczajenie się do nowego interfejsu nie będzie stanowić większego problemu. Pomocna jest także wiedza na temat narzędzi typowo kojarzonych z badaniami użytkowników, które znacząco przyspieszają i ułatwiają pracę. Ważne jest, aby mieć świadomość istnienia wielu pomocnych programów, które możesz wykorzystać do usprawnienia bieżących zadań.

Rola odpowiednich narzędzi w pracy UX Designera

Podsumowując, odpowiednie narzędzia umożliwiają projektantom wydajną pracę, owocną współpracę w zespole, tworzenie rozwiązań skupionych na użytkowniku i dostosowywanie się do zmian. Jednak nawet najlepsze narzędzia nie zastąpią wiedzy i doświadczenia!

Warto wypróbować różne narzędzia i sprawdzić, które najlepiej Ci odpowiadają. Odpowiednie narzędzia są niezastąpionym wsparciem przy przeprowadzeniu badań użytkowników, testowaniu i pomagają przekształcać Twoje pomysły w realne produkty.

Ag

symfony developer

Agata Pater

Content Writer

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2024