less than a min
Share:
User Experience (UX) i User Interface (UI) mają niebagatelne znaczenie dla sukcesu każdego produktu cyfrowego, niezależnie od tego, czy jest to strona internetowa, aplikacja mobilna czy też desktopowa. Dlaczego? UX/UI ma bezpośredni wpływ na sposób interakcji użytkownika z Twoim produktem, wpływając na jego satysfakcję, zaangażowanie i ogólną ocenę. W obecnych czasach, gdy cyfrowa konkurencja nigdy nie była tak duża, dobry UX/UI może być czynnikiem decydującym o wyborze Twojego produktu lub usługi zamiast tego oferowanego przez konkurencję.
Najczęściej popełnianym błędem jest wrzucanie UX i UI do tego samego worka. Ich znaczenie jest połączone i przenika się w wielu aspektach, jednak zrozumienie różnic pomiędzy tymi dwoma terminami, pomoże tworzyć lepsze doświadczenia cyfrowe, które łączą funkcjonalność i estetykę.
Co to jest UX? Popularny ostatnio termin User Experience (UX) odnosi się do całości doświadczeń użytkownika wchodzącego w interakcję z danym produktem. UX Designer dba o użyteczność i dostępność, a także satysfakcję użytkownika. W skład UX wchodzi badanie potrzeb użytkownika, tworzenie person, przeprowadzenie testów użyteczności, tworzenie user flows, makiety lo-fi produktu oraz dopilnowanie, aby produkt spełniał założenia i wymagania biznesowe.
User Interface (UI) odnosi się do wizualnego aspektu produktu, czyli layoutu, kolorystyki, typografi, wyglądu przycisków, ikon oraz wszystkich innych elementów graficznych. Rolą UI Designera jest stworzenie wyglądu i efektu, jaki produkt wywołuje na użytkowniku, a także zadbanie o to, aby był łatwy do zrozumienia i wewnętrznie spójny.
W skrócie, UI odnosi się do strony wizualnej, podczas gdy UX skupia się na doświadczeniach użytkownika w kontakcie z produktem.
Przemyślany UX nie tylko spełnia oczekiwania użytkownika, ale także pokrywa się z wymaganiami biznesowymi. Łącząc obydwa czynniki, przyczynia się do sukcesu produktu cyfrowego.
Jak zdefiniować intuicyjny interfejs? Taki, po którym możemy nawigować bez większych przeszkód, a wszystkie interakcje przebiegają bezproblemowo i w oczekiwany sposób. Interfejs powinien niejako przewidywać działania użytkownika i zapewniać płynny flow, dzięki czemu produkt jest łatwy w użyciu nawet dla użytkowników, którzy nie mieli z nim nigdy wcześniej do czynienia. Aby zaprojektować intuicyjny interfejs należy:
Spójność w designie, intuicyjne nazewnictwo i zapewnianie wskazówek wizualnych są niezbędne, aby bezproblemowo prowadzić użytkownika po interfejsie. Wszystkie te elementy pomagają uniknąć zagubienia i poprawiają użyteczność.
Wolno ładujące się strony, opóźnione interakcje i nieresponsywne elementy projektu frustrują użytkowników i odstraszają ich. UX designerzy powinni współpracować z programistami, aby zapewnić jak najlepsze działanie na każdym urządzeniu. Obejmuje to optymalizację obrazów i multimediów, minimalizację niepotrzebnych skryptów oraz wykorzystanie technik, takich jak “lazy loading”, w celu skrócenia czasu ładowania. Dobrze zoptymalizowany produkt to lepsze współczynniki konwersji i utrzymanie użytkowników.
Estetyka i szata graficzna produktu są zawsze tym, co pierwsze rzuca się w oczy użytkownikom. Jednak UI wychodzi poza ramy tego, co wizualnie atrakcyjne; stara się stworzyć cały język wizualny, który rezonuje zarówno z produktem, jak i użytkownikiem. W jaki sposób pomaga to Twojemu projektowi?
Trendy w obszarze projektowania aplikacji i stron internetowych szybko się zmieniają, jednak jedno pozostaje niezmienne: UI designerzy powinni tworzyć czytelne, estetyczne i nowoczesne interfejsy. Spójność wizualna pomagają uniknąć pomyłek i poczucia zagubienia (a użytkownik, który nie ma pojęcia, jak osiągnąć swój cel, to niezadowolony użytkownik), co wpływa m. in. na profesjonalny wygląd produktu cyfrowego. Jak mówi Aethetic-Usability Effect, użytkownicy są skłonni postrzegać ładny design, jako ten użyteczny, nawet jeśli nie ma to odbicia w rzeczywistości. Co więcej, są w stanie wybaczyć drobne niedociągnięcia, jeśli produkt im się po prostu podoba.
Prawidłowo zaprojektowany interfejs będzie przyjazny dla użytkownika, jeśli będzie mógł się w nim łatwo poruszać. O czym należy pamiętać? Podczas projektowania warto mieć na uwadze potrzeby użytkownika, a także minimalizować tarcie w kontakcie z produktem oraz przeciążenie poznawcze. Logiczne i jasne layouty, łatwe do odnalezienia elementy nawigacyjne, przemyślana architektura informacji - wszystko to elementy, które tworzą user-friendly interface. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze to, że naszym celem jest pomoc użytkownikom w osiągnięciu ich celów prowadząc ich jak najkrótszą drogą.
Responsywny design adaptuje się płynnie do różnych rozmiarów ekranu - nie ważne, czy to laptop, tablet czy smartphone. Responsywność wymaga użycia elastycznych layoutów, skalowanych zdjęć i dokładnego rozmieszczenia elementów, z którymi wchodzą w interakcje użytkownicy urządzeń mobilnych. O tej aspekt powinno się zadbać już na etapie makiety lo-fi.
Dostępność obejmuje projektowanie z uwzględnieniem użytkowników z wadami wzroku, słuchu, ograniczeniami motorycznymi i innymi różnymi niepełnosprawnościami. Funkcje takie jak tekst alternatywny dla obrazów, poprawny semantycznie kod HTML, obsługa nawigacji za pomocą klawiatury i zapewnienie wysokiego kontrastu sprawiają, że produkt staje się bardziej dostępny. Makiety UX powinny zakładać użycie produktu przez różnych użytkowników, także tych z trwałymi lub czasowymi niepełnosprawnościami.
Dostępny interfejs użytkownika nie tylko służy szerszemu gronu odbiorców, ale także jest zgodny ze standardami etycznymi i prawnymi. Aby stworzyć dostępny projekt, należy zapoznać się z najnowszą wersją Wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych (WCAG). Warto zauważyć, że dostępność to kwestia zarówno UI, jak i UX.
Wiemy już sporo na temat korzyści płynących z przemyślanego i dopasowanego do grupy odbiorców UX/UI. Rozważmy teraz sytuację, w której nie przyłożyliśmy się specjalnie do tego aspektu naszego projektu...
Retencja odnosi się do zdolności produktu lub usługi do utrzymywania zaangażowania użytkowników i powrotu przez dłuższym okresie czasu. To jeden z kluczowych wskaźników mierzących efektywność doświadczenia użytkownika. Niskie wskaźniki retencji wskazują, że użytkownicy nie uważają produktu za wystarczająco wartościowy, aby go nadal używać.
Użytkownicy, którzy napotykają rozmaite trudności i odczuwają frustracje podczas kontaktu z produktem, są bardziej skłonni do wyrażania swojego niezadowolenia poprzez negatywne recenzje i kiepskie oceny. Nowi, potencjalni użytkownicy, którzy natrafią na dużą ilość negatywnych opinii nie będą chcieli dawać szansy danemu produktowi i skierują się od razu do konkurencji. Niezadowolenie użytkowników może również zaszkodzić reputacji marki.
Bezproblemowe i przyjemne doświadczenie zachęca użytkowników do zostania lojalnymi klientami Twojej marki, a także zwiększa prawdopodobieństwo, że będą rekomendować ją innym. I odwrotnie, kiepskie doświadczenie użytkownika może zrazić potencjalnych klientów. Jak już wspominaliśmy, jeśli użytkownicy uznają Twój produkt za trudny w użyciu, prawdopodobnie poszukają alternatyw. Ważne jest, aby Twój produkt lub usługa wyprzedzała konkurencję i pozytywnie się wyróżniła na jej tle.
Zarówno UX, jak i UI są ważne, gdy chcemy tworzyć udane produkty cyfrowe. Symbioza między tymi dwiema dyscyplinami kształtuje sposób, w jaki użytkownicy wchodzą w interakcję z technologią. Wpływa na ich satysfakcję, zaangażowanie i lojalność. Dobry UX zwiększa użyteczność, koncentrując się na intuicyjnej nawigacji, efektywnej realizacji zadań, a nawet ładunku emocjonalnym, który jest kluczowy do tworzenia długotrwałych relacji między użytkownikami a produktami lub usługami. Interfejs użytkownika urzeka użytkowników wizualną harmonią i estetyką. Dbając zarówno o UX jak i UI, designerzy przyczyniają się do sukcesów produktów cyfrowych.
Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,
ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland
PL5223071494
365402632
0000636383