article background

Znaczenie UX i UI w nowoczesnym projekcie

08/09/2023

User Experience (UX) i User Interface (UI) mają niebagatelne znaczenie dla sukcesu każdego produktu cyfrowego, niezależnie od tego, czy jest to strona internetowa, aplikacja mobilna czy też desktopowa. Dlaczego? UX/UI ma bezpośredni wpływ na sposób interakcji użytkownika z Twoim produktem, wpływając na jego satysfakcję, zaangażowanie i ogólną ocenę. W obecnych czasach, gdy cyfrowa konkurencja nigdy nie była tak duża, dobry UX/UI może być czynnikiem decydującym o wyborze Twojego produktu lub usługi zamiast tego oferowanego przez konkurencję.

Jaka jest różnica pomiędzy UX i UI?

Najczęściej popełnianym błędem jest wrzucanie UX i UI do tego samego worka. Ich znaczenie jest połączone i przenika się w wielu aspektach, jednak zrozumienie różnic pomiędzy tymi dwoma terminami, pomoże tworzyć lepsze doświadczenia cyfrowe, które łączą funkcjonalność i estetykę.

Czym jest UX?

Co to jest UX? Popularny ostatnio termin User Experience (UX) odnosi się do całości doświadczeń użytkownika wchodzącego w interakcję z danym produktem. UX Designer dba o użyteczność i dostępność, a także satysfakcję użytkownika. W skład UX wchodzi badanie potrzeb użytkownika, tworzenie person, przeprowadzenie testów użyteczności, tworzenie user flows, makiety lo-fi produktu oraz dopilnowanie, aby produkt spełniał założenia i wymagania biznesowe.

Do czego odnosi się UI?

User Interface (UI) odnosi się do wizualnego aspektu produktu, czyli layoutu, kolorystyki, typografi, wyglądu przycisków, ikon oraz wszystkich innych elementów graficznych. Rolą UI Designera jest stworzenie wyglądu i efektu, jaki produkt wywołuje na użytkowniku, a także zadbanie o to, aby był łatwy do zrozumienia i wewnętrznie spójny.

W skrócie, UI odnosi się do strony wizualnej, podczas gdy UX skupia się na doświadczeniach użytkownika w kontakcie z produktem.

User Experience: Fundament sukcesu

Przemyślany UX nie tylko spełnia oczekiwania użytkownika, ale także pokrywa się z wymaganiami biznesowymi. Łącząc obydwa czynniki, przyczynia się do sukcesu produktu cyfrowego.

Zrozumieć użytkownika

Jak zdefiniować intuicyjny interfejs? Taki, po którym możemy nawigować bez większych przeszkód, a wszystkie interakcje przebiegają bezproblemowo i w oczekiwany sposób. Interfejs powinien niejako przewidywać działania użytkownika i zapewniać płynny flow, dzięki czemu produkt jest łatwy w użyciu nawet dla użytkowników, którzy nie mieli z nim nigdy wcześniej do czynienia. Aby zaprojektować intuicyjny interfejs należy:

  • Zaprojektować jasne i logiczne user flows,
  • Zorganizować zawartość z myślą o realnych użytkownikach,
  • Strategicznie rozmieścić elementy, z którymi użytkownik będzie wchodził w interakcje.

Spójność w designie, intuicyjne nazewnictwo i zapewnianie wskazówek wizualnych są niezbędne, aby bezproblemowo prowadzić użytkownika po interfejsie. Wszystkie te elementy pomagają uniknąć zagubienia i poprawiają użyteczność.

Optymalizacja wydajności

Wolno ładujące się strony, opóźnione interakcje i nieresponsywne elementy projektu frustrują użytkowników i odstraszają ich. UX designerzy powinni współpracować z programistami, aby zapewnić jak najlepsze działanie na każdym urządzeniu. Obejmuje to optymalizację obrazów i multimediów, minimalizację niepotrzebnych skryptów oraz wykorzystanie technik, takich jak “lazy loading”, w celu skrócenia czasu ładowania. Dobrze zoptymalizowany produkt to lepsze współczynniki konwersji i utrzymanie użytkowników.

User Interface: Wygląd ma znaczenie

Estetyka i szata graficzna produktu są zawsze tym, co pierwsze rzuca się w oczy użytkownikom. Jednak UI wychodzi poza ramy tego, co wizualnie atrakcyjne; stara się stworzyć cały język wizualny, który rezonuje zarówno z produktem, jak i użytkownikiem. W jaki sposób pomaga to Twojemu projektowi?

Estetyka i spójność

Trendy w obszarze projektowania aplikacji i stron internetowych szybko się zmieniają, jednak jedno pozostaje niezmienne: UI designerzy powinni tworzyć czytelne, estetyczne i nowoczesne interfejsy. Spójność wizualna pomagają uniknąć pomyłek i poczucia zagubienia (a użytkownik, który nie ma pojęcia, jak osiągnąć swój cel, to niezadowolony użytkownik), co wpływa m. in. na profesjonalny wygląd produktu cyfrowego. Jak mówi Aethetic-Usability Effect, użytkownicy są skłonni postrzegać ładny design, jako ten użyteczny, nawet jeśli nie ma to odbicia w rzeczywistości. Co więcej, są w stanie wybaczyć drobne niedociągnięcia, jeśli produkt im się po prostu podoba.

Interfejs przyjazny użytkownikowi

Prawidłowo zaprojektowany interfejs będzie przyjazny dla użytkownika, jeśli będzie mógł się w nim łatwo poruszać. O czym należy pamiętać? Podczas projektowania warto mieć na uwadze potrzeby użytkownika, a także minimalizować tarcie w kontakcie z produktem oraz przeciążenie poznawcze. Logiczne i jasne layouty, łatwe do odnalezienia elementy nawigacyjne, przemyślana architektura informacji - wszystko to elementy, które tworzą user-friendly interface. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze to, że naszym celem jest pomoc użytkownikom w osiągnięciu ich celów prowadząc ich jak najkrótszą drogą.

Responsywność i dostępność

Responsywny design adaptuje się płynnie do różnych rozmiarów ekranu - nie ważne, czy to laptop, tablet czy smartphone. Responsywność wymaga użycia elastycznych layoutów, skalowanych zdjęć i dokładnego rozmieszczenia elementów, z którymi wchodzą w interakcje użytkownicy urządzeń mobilnych. O tej aspekt powinno się zadbać już na etapie makiety lo-fi.

Dostępność obejmuje projektowanie z uwzględnieniem użytkowników z wadami wzroku, słuchu, ograniczeniami motorycznymi i innymi różnymi niepełnosprawnościami. Funkcje takie jak tekst alternatywny dla obrazów, poprawny semantycznie kod HTML, obsługa nawigacji za pomocą klawiatury i zapewnienie wysokiego kontrastu sprawiają, że produkt staje się bardziej dostępny. Makiety UX powinny zakładać użycie produktu przez różnych użytkowników, także tych z trwałymi lub czasowymi niepełnosprawnościami.

Dostępny interfejs użytkownika nie tylko służy szerszemu gronu odbiorców, ale także jest zgodny ze standardami etycznymi i prawnymi. Aby stworzyć dostępny projekt, należy zapoznać się z najnowszą wersją Wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych (WCAG). Warto zauważyć, że dostępność to kwestia zarówno UI, jak i UX.

Jak kiepski UX/UI design może sabotować Twój projekt?

Wiemy już sporo na temat korzyści płynących z przemyślanego i dopasowanego do grupy odbiorców UX/UI. Rozważmy teraz sytuację, w której nie przyłożyliśmy się specjalnie do tego aspektu naszego projektu...

Niskie wskaźniki retencji

Retencja odnosi się do zdolności produktu lub usługi do utrzymywania zaangażowania użytkowników i powrotu przez dłuższym okresie czasu. To jeden z kluczowych wskaźników mierzących efektywność doświadczenia użytkownika. Niskie wskaźniki retencji wskazują, że użytkownicy nie uważają produktu za wystarczająco wartościowy, aby go nadal używać.

Negatywne recenzje

Użytkownicy, którzy napotykają rozmaite trudności i odczuwają frustracje podczas kontaktu z produktem, są bardziej skłonni do wyrażania swojego niezadowolenia poprzez negatywne recenzje i kiepskie oceny. Nowi, potencjalni użytkownicy, którzy natrafią na dużą ilość negatywnych opinii nie będą chcieli dawać szansy danemu produktowi i skierują się od razu do konkurencji. Niezadowolenie użytkowników może również zaszkodzić reputacji marki.

Utrata potencjalnych klientów

Bezproblemowe i przyjemne doświadczenie zachęca użytkowników do zostania lojalnymi klientami Twojej marki, a także zwiększa prawdopodobieństwo, że będą rekomendować ją innym. I odwrotnie, kiepskie doświadczenie użytkownika może zrazić potencjalnych klientów. Jak już wspominaliśmy, jeśli użytkownicy uznają Twój produkt za trudny w użyciu, prawdopodobnie poszukają alternatyw. Ważne jest, aby Twój produkt lub usługa wyprzedzała konkurencję i pozytywnie się wyróżniła na jej tle.

Znaczenie UX i UI dla Twojego projektu

Zarówno UX, jak i UI są ważne, gdy chcemy tworzyć udane produkty cyfrowe. Symbioza między tymi dwiema dyscyplinami kształtuje sposób, w jaki użytkownicy wchodzą w interakcję z technologią. Wpływa na ich satysfakcję, zaangażowanie i lojalność. Dobry UX zwiększa użyteczność, koncentrując się na intuicyjnej nawigacji, efektywnej realizacji zadań, a nawet ładunku emocjonalnym, który jest kluczowy do tworzenia długotrwałych relacji między użytkownikami a produktami lub usługami. Interfejs użytkownika urzeka użytkowników wizualną harmonią i estetyką. Dbając zarówno o UX jak i UI, designerzy przyczyniają się do sukcesów produktów cyfrowych.

Ag

symfony developer

Agata Pater

Content Writer

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2024