article background

Od pomysłu do interfejsu: Kim jest Digital Product Designer?

22/09/2023

W poprzednim artykule omawialiśmy znaczenie UX i UI w projekcie. Dziś przyjrzyjmy się bliżej osobie stojącej za designem – Product Designerowi. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zostaniem Digital Product Designerem? Może zastanawiasz się, czy warto zatrudnić takiego do swojego zespołu? Ten artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć tę rolę w procesie tworzenia udanych produktów cyfrowych.

Czym zajmuje się Digital Product Designer?

Digital Product Designer uczestniczy w każdym etapie tworzenia produktu cyfrowego w firmie technologicznej – od badań po ostateczny projekt interfejsu użytkownika. Jest to bardzo transdyscyplinarna rola, która obejmuje połączenie projektowania, badań i współpracy między zespołami w celu tworzenia produktów cyfrowych, które spełniają potrzeby użytkowników, a jednocześnie są zgodne z celami biznesowymi.

Dlaczego firmy potrzebują Digital Product Designerów? Dobry design przekłada się na większą satysfakcję i lojalność użytkowników, wyróżniając firmę na tle konkurencji. Funkcjonalności, które spełniają wzorce projektowe i poparte są dogłębnymi badaniami, generują przychody, zwiększają zaangażowanie klientów lub wspierają inne cele strategiczne. Projektanci wnoszą także innowacje, nowe perspektywy i umiejętność rozwiązywania problemów.

Umiejętności Digital Product Designera

Nie da się z dnia na dzień zostać uznanym projektantem produktów cyfrowych. Od kandydata na to stanowisko wymaga się wielu umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Toolkit Digital Product Designera jest bogaty i różnorodny, od badań użytkowników i projektowania interakcji po prototypowanie i współpracę międzyzespołową.

Infographic showing the Digital Product Designer Skills such as Team Collaboration, User Experience Design, Technological Understanding, User Interface Design, Market Research

Badania rynku

Badania rynku mogą pomóc lepiej zrozumieć zachowania konsumentów i aktualne trendy, co pozwala potwierdzić, ulepszyć lub zmienić dane pomysły biznesowe. Ta faza jest kluczowa, aby mieć pewność, że produkt końcowy będzie atrakcyjny dla klientów. Badania rynku obejmują także analizę konkurencji oraz identyfikację szans i zagrożeń.

User Research

Badania UX są ważne, aby zrozumieć użytkowników, ich potrzeby i oczekiwania. Wszystkie zebrane dane powinny być opisane w formacie wspierającym projektowanie, rozwój i testowanie. Badania dzieli się na ilościowe i jakościowe.

Celem badań ilościowych jest gromadzenie i analiza danych numerycznych. Badania jakościowe skupiają się na danych nieliczbowych, które dają cenny wgląd w opinie, motywacje i koncepcje.

Który rodzaj badań jest lepszy? Każdy z nich służy innemu celowi, dlatego świadomy Digital Product Designer musi znać różnice i używać każdego typu zgodnie z potrzebami projektu. Badania ilościowe pomagają coś potwierdzić lub przetestować, natomiast badania jakościowe ułatwiają zrozumienie pojęć i myśli.

User Experience (UX) Design

Głównym celem UX designu jest poprawa ogólnego doświadczenia użytkownika podczas interakcji z produktem. Wymaga kompromisu pomiędzy potrzebami użytkowników, celami biznesowymi i technologią. Pracując na zebranych wcześniej danych, projektanci tworzą user flows i architekturę informacji, które później znajdują odzwierciedlenie w prototypach i makietach. Projektowanie UX ma charakter iteracyjny, co oznacza, że zaangażowane w niego osoby muszą stale zbierać opinie użytkowników i wprowadzać odpowiednie ulepszenia. Dodatkowo, projektanci muszą dbać o dostępność i inkluzywność produktów.

User Interface (UI) Design

Layouty, czcionki, kolory, animacje i każdy inny element wizualny interfejsu użytkownika należą do warstwy UI. Projektując interfejsy, powinno się skupiać nie tylko na tym, co wygląda dobrze, ale także jak określone decyzje wpływają na użytkownika i ogólną użyteczność określonego produktu. Wytyczne i style guides pomagają uzyskać spójny wygląd aplikacji, stron internetowych, oprogramowania lub innych produktów cyfrowych.

Biznes

Podstawowe zrozumienie biznesu i rynku może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji. Ułatwia także negocjacje z biznesową częścią zespołu. Niezwykle istotna jest świadomość tego, jak decyzje projektowe mogą wpłynąć na wyniki finansowe firmy. Wiedza na temat odpowiednich wskaźników i wskaźników KPI, które firma wykorzystuje do pomiaru sukcesu, pomaga dopracować projekt tak, aby lepiej spełniał cele firmy.

Współpraca w zespole

Digital Product Designer rzadko pracuje sam. W proces powstawania produktów cyfrowych zaangażowanych jest wiele osób i dobry specjalista powinien umieć dyskutować i bronić swojego pomysłu, słuchając jednocześnie tego, co ma do powiedzenia druga strona. Bycie projektantem obejmuje prowadzenie warsztatów, testów i spotkań – wszystkie wymagają komunikacji. Przy czym rozmowa z interesariuszami różni się od wymiany spostrzeżeń z zespołem programistów. Wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne, dostosowane do grupy odbiorców, są niezbędne do efektywnej pracy.

Zrozumienie zagadnień technologicznych

Zainteresowanie technologią, trendami i innowacjami pomaga projektować lepsze rozwiązania problemów użytkowników. Digital Product Designer nie musi być programistą, ale musi rozumieć możliwości i ograniczenia technologiczne. Podstawowa znajomość programowania i odpowiedniej terminologii usprawnia komunikację z programistami.

Digital Product Designer: Obowiązki

Kiedy pracujesz jako projektant produktów cyfrowych, każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Jakich głównych obowiązków możesz się spodziewać na tym stanowisku?

  • Sesje brainstormingowe i tworzenie nowych pomysłów na produkty.
  • Przeprowadzanie badań rynku i użytkowników.
  • Wykonywanie prototypów i przeprowadzanie testów użyteczności.
  • Spotkanie z programistami, interesariuszami i innymi osobami zaangażowanymi w proces tworzenia produktu cyfrowego.

Każdy projekt jest inny, więc obowiązki mogą się nieznacznie różnić w zależności od np. jak skomplikowany jest produkt lub usługa lub wielkość zespołu projektowego i programistycznego.

Jak zostać Digital Product Designerem?

Wiele osób chce postawić pierwsze kroki w kierunku zostania Digital Product Designerem, ale nie może znaleźć na to dobrego sposobu. Połączenie wykształcenia, praktycznego doświadczenia i silnego zestawu umiejętności potwierdzonych w portfolio to trzy czynniki, które mogą pomóc Ci odnieść sukces jako projektant produktów cyfrowych. Jak mogłaby wyglądać roadmapa kariery projektanta produktów cyfrowych?

1. Edukacja

Czy potrzebujesz dyplomu uniwersyteckiego, aby zostać projektantem produktów cyfrowych? Nie jest to konieczne, ale jeśli masz możliwość zdobycia formalnego wykształcenia, może to skrócić Twoją drogę do znalezienia pracy. Edukacja daje solidne podstawy, które są konieczne, aby stawiać dalsze kroki w kierunku osiągnięcia celu. Jakie są inne opcje oprócz uniwersytetu i bootcampu? Możesz sprawdzić Coursera i Udemy pod kątem konkretnych kursów, które rzucają więcej światła na określone tematy. Wielu doświadczonych projektantów dzieli się swoją wiedzą na YouTube. Nie zapomnij o książkach, ale uważaj o wybieraniu nowych pozycji, ponieważ w świecie IT wiedza szybko może się zdezaktualizować.

2. Nauka odpowiednich narzędzi

Do wstępnego zwizualizowania swoich pomysłów wystarczą nawet ołówek i papier! Do tworzenia UI/UX większość profesjonalistów używa Figmy, Sketcha i InVision. Narzędzia takie jak Miro i Slack doskonale nadają się do współpracy i komunikacji w zespole. Możesz szybko sprawdzić użyteczność i dostępność za pomocą ACheckera lub WAVE. Do analityki i śledzenia zachowań użytkowników najpopularniejszymi narzędziami są Google Analytics i Hotjar.

Nie jest to pełna lista, a niektóre firmy mogą używać innego oprogramowania niż wymienione powyżej. Nie musisz opanowywać każdego z dostępnych narzędzi. Potrzebujesz ogólnego zrozumienia, jak działają i w jakim celu z nich korzystać.

3. Obserwacja i analiza

Wszyscy jesteśmy otoczeni technologią niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Dla przyszłego projektanta to wspaniała wiadomość, ponieważ nigdy nie zabraknie Ci rzeczywistych przykładów dobrego i złego UX. Od ulubionych aplikacji po zamawianie jedzenia i automaty biletowe — spróbuj przeanalizować sposób interakcji z nimi. Jakie rozwiązania uważasz za innowacyjne, a które powodują jedynie frustrację?

4. Eksperci branżowi

Kogo warto obserwować?

  • Norman Nielsen Group – Najbardziej znana na świecie agencja zajmująca się badaniami UX. Działają w branży od lat, a ich baza wiedzy jest obszerna.
  • UX Design Institute – Świetne miejsce do poszukiwania spostrzeżeń z branży.
  • UX Collective – Kolejne źródło wiedzy dla przyszłych projektantów.

5. Bądź na bieżąco

IT to bardzo dynamiczna branża. Trzeba nadążać za trendami, bo na przestarzałych rozwiązaniach daleko nie zajdziemy. Jak być na bieżąco z trendami w projektowaniu? Obserwuj ekspertów w dziedzinie projektowania, czytaj odpowiednie blogi i strony internetowe, zachowaj otwarty umysł i nie wahaj się zadawać pytań doświadczonym projektantom, jeśli masz szansę.

6. Zbuduj portfolio

Prawie wszystkie oferty pracy wymagają przesłania portfolio wraz z CV. Pamiętaj, aby starannie wybierać projekty, które chcesz pokazać potencjalnemu pracodawcy – w tym przypadku warto kierować się zasadą „jakość ponad ilość”. Norman Nielsen Group ma obszerny artykuł o tym, jak stworzyć dobre portfolio projektowe.

7. Zdobądź doświadczenie

Bądźmy realistami: wejście do branży bez doświadczenia jest trudne. Dobrym rozwiązaniem jest wolontariat, udział w hackatonach lub pomoc w startupie. Te doświadczenia będą dobrze wyglądać w Twoim CV, ale pokażą także potencjalnemu pracodawcy, że masz praktyczne doświadczenie. Wiedzę teoretyczną umiesz wykorzystać w praktyce, co wyróżnia Cię spośród wielu innych kandydatów.

Znalezienie mentora to doskonała opcja na szybkie udoskonalenie swoich umiejętności. Możesz uzyskać cenny feedback i dowiedzieć się, jak rozmawiać o swoich pomysłach.

Jakie wyzwania czekają Digital Product Designera?

Projektanci produktów cyfrowych w swojej codziennej pracy stają przed wieloma wyzwaniami. Bycie na bieżąco ze stale zmieniającymi się trendami i technologiami w projektowaniu może być na dłuższą metę męczące. Digital Product Designerzy powinni zawsze zachować równowagę między potrzebami użytkowników a celami biznesowymi, co nie zawsze jest proste. Praca w interdyscyplinarnym zespole wymaga umiejętności komunikacyjnych i otwartości. Projektant musi dobrze radzić sobie ze stresem i szybko dostosowywać się do zmian. W tak dynamicznej dziedzinie wyzwania te zarówno napędzają kreatywność i nie pozostawiają miejsca na nudę, jak i mogą przytłaczać oraz powodować frustrację.

Digital Product Designer: Zawód przyszłości?

Zapotrzebowanie na umiejętności, które posiada Digital Product Designer, stale rosnąć, a biorąc pod uwagę nieustanny rozwój technologii – ta sytuacja nie prędko ulegnie zmianie. Zdolność do tworzenia zorientowanych na użytkownika, atrakcyjnych wizualnie i zaawansowanych technologicznie produktów cyfrowych będzie kluczowa dla przedsiębiorstw pragnących pozostać konkurencyjnymi. Choć wymagania stawiane przed Designerami są duże, to sama praca może dać dużo satysfakcji i poczucia rzeczywistego wpływu na technologię, która otacza nas w każdym aspekcie życia.

Ag

symfony developer

Agata Pater

Content Writer

Related Articles

Primotly is a trading name of bPolNet Sp. z o.o.,

ul. Człuchowska 9/6 01-360 Warszawa, Poland

VAT ID

PL5223071494

REGON

365402632

KRS

0000636383


Primotly © 2023